Երևանում նախատեսում են կառուցել խորհրդանշական կառույց
Երևանի կենտրոնում կարող է հայտնվել նոր ճարտարապետական գերիշխող շենք։ Սարյան փողոցում գտնվող Գլխավոր փոստի տեղում կառուցվելիք World Trade Center Yerevan համալիրի նախագիծը կմշակի հայտնի ճարտարապետ Նորման Ֆոսթերի ստուդիան՝ Foster + Partners-ը:
Ապագա համալիրը կդառնա մայրաքաղաքի ամենաբարձր շենքերից մեկը. աշտարակի բարձրությունը կգերազանցի 40 հարկը։ Ակնկալվում է, որ նախագիծը քաղաքի տեսքին կհաղորդի ժամանակակից ճարտարապետական գեղագիտություն և կդառնա գործարար ակտիվության նոր կենտրոն:
Նորման Ֆոսթերի կողմից հիմնադրված Foster + Partners-ը կառուցել է բազմաթիվ խորհրդանշական բարձր տեխնոլոգիական ոճի շենքեր ամբողջ աշխարհում, ներառյալ Մերի-Էքս երկնաքերը (Լոնդոն), Միյո վիադուկը (Ֆրանսիա), օդանավակայանները Պեկինում և Հոնկոնգում, ինչպես նաև ՌՄԿ-ի (Ռուսաստան) շտաբը: Նրանց նախագծերը առանձնանում են ապակու, մետաղի և կայուն տեխնոլոգիաների օգտագործմամբ:

В Ереване планируют построить знаковое сооружение
В центре Еревана может появиться новое архитектурное доминантное здание. Проект комплекса World Trade Center Yerevan, который планируется возвести на месте Главпочтамта на улице Сарьяна, разработает студия знаменитого архитектора Норман Фостер — Foster + Partners.
Будущий комплекс станет одним из самых высоких в столице: высота башни превысит 40 этажей. Ожидается, что проект привнесёт в облик города современную архитектурную эстетику и станет новой точкой притяжения деловой активности.
Foster + Partners, основанная Норманом Фостером, построила множество знаковых зданий в стиле хай-тек по всему миру, включая небоскреб Мэри-Экс (Лондон), Виадук Мийо (Франция), аэропорты в Пекине и Гонконге, а также штаб-квартиру РМК (Россия). Их проекты отличаются использованием стекла, металла и устойчивыми технологиями.