Ազգային ժողով է ներկայացվել «Հայաստանի ջրամատակարարման և ոռոգման ծառայությունների բարելավման ծրագիր. փուլ 1» համաձայնագրի նախագիծը վավերացման համար։ Փաստաթուղթը նախատեսում է 70,4 միլիոն եվրո վարկի ներգրավում Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկից, ինչպես նաև 70 միլիոն եվրո Ֆրանսիական զարգացման գործակալությունից։ Լրացուցիչ ֆինանսավորում կապահովի պետական բյուջեն:
Նախաձեռնությունը նախատեսված է երկու փուլով։ Առաջինը կտևի հինգ տարի, նրա բյուջեն կկազմի մոտ 185 միլիոն դոլար։ Երկրորդ փուլը գնահատվում է մոտ 250 միլիոն դոլար։ Միջոցները կուղղվեն ջրատար խողովակների արդիականացմանը, ոռոգման համակարգի կառավարման արդյունավետության բարձրացմանը և ոլորտում կառուցվածքային բարեփոխումներին։ Ծրագրում ջրամբարների կառուցումն ու վերակառուցումը ներառված չեն:
Առանձին նախատեսված է մոտ 25 միլիոն դոլարի ներդրում գյուղական համայնքների համար, որտեղ նախատեսվում է տեղական ենթակառուցվածքների թարմացում և ջրամատակարարման որակի բարձրացում:

В Национальное собрание внесён на ратификацию проект соглашения «Программа улучшения водоснабжения и ирригационных услуг Армении: этап 1». Документ предусматривает привлечение €70,4 млн кредита от Международный банк реконструкции и развития, а также €70 млн от Французское агентство развития. Дополнительное финансирование обеспечит государственный бюджет.
Инициатива рассчитана на два этапа. Первый продлится пять лет, его бюджет составит около $185 млн. Второй этап оценивается примерно в $250 млн. Средства направят на модернизацию водопроводных сетей, повышение эффективности управления ирригационной системой и структурные реформы в отрасли. Строительство и реконструкция водохранилищ в программу не входят.
Отдельно предусмотрено порядка $25 млн инвестиций для сельских общин, где планируется обновление локальной инфраструктуры и повышение качества водоснабжения.