Բարսելոնայում անցկացվող Mobile World Congress 2026 ցուցահանդեսում հայկական տեխնոլոգիական ընկերությունները ներկայացնում են իրենց մշակումները և նորարարական լուծումները:
«Հայաստան» ազգային տաղավարում 15 ընկերություն ցուցադրում է կապի տեխնոլոգիաներ, արհեստական բանականության ոլորտի նախագծեր և այլ IT նորույթներ՝ զուգահեռաբար կապեր հաստատելով միջազգային գործընկերների հետ:
Հատուկ ուշադրություն է դարձվել պետական նախաձեռնություններին. ներկայացված են Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության ծրագրերը, «Հայաստանի ներդրումների աջակցման կենտրոն» հիմնադրամը, «Ինժեներական քաղաք» նախագիծը, ինչպես նաև NVIDIA-ի և Firebird-ի հետ համատեղ նախագծերը, ներառյալ AI տվյալների կենտրոնը՝ 500 միլիոն դոլար մեկնարկային կապիտալով:
Պատվիրակությունը գլխավորում է բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության փոխնախարար Ռուբեն Սիմոնյանը։ Ցուցահանդեսի ընթացքում նախատեսված են երկկողմ և բազմակողմ հանդիպումներ, ոլորտային սեմինարներ և քննարկումներ, որոնք պետք է նպաստեն հայկական ընկերությունների արտահանման ներուժի ընդլայնմանը և ներդրումների ներգրավմանը:

Armenian technology companies are presenting their developments and innovative solutions at the Mobile World Congress 2026 in Barcelona.
In the national pavilion "Armenia", 15 companies are demonstrating communication technologies, artificial intelligence projects, and other IT innovations, while establishing contacts with international partners.
Special attention is paid to government initiatives: programs of the Ministry of High-Tech Industry of Armenia, the "Armenia Investment Support Center" Foundation, the "Engineering City" project, as well as joint projects with NVIDIA and Firebird, including an AI data center with an initial capital of $500 million, are presented.
The delegation is headed by the Deputy Minister of High-Tech Industry, Ruben Simonyan. During the exhibition, bilateral and multilateral meetings, industry seminars and discussions are planned, which should contribute to the expansion of the export potential of Armenian companies and the attraction of investments.