Երևանում պատրաստում են Նորագավիթի լայնածավալ էստակադան
Երևանում հայտարարվել է Նորագավիթի էստակադայի կառուցման մրցույթը, նախագծի նախնական արժեքը կազմում է 1,5 միլիարդ դրամ, հայտնել է մայրաքաղաքի քաղաքապետի խորհրդական Անետա Բաբայանը։ Մրցութային փաթեթների բացումը նախատեսված է մարտի 30-ին, ընդ որում՝ նախագիծը դեռևս հայտարարվել է առանց ֆինանսավորման նախնական ապահովման, իսկ տեխնիկական հսկողությունն իրականացվում է քաղաքապետարանի գնումների վարչության միջոցով։
Նախագծի փաստացի արժեքը որոշելուց հետո փաստաթղթերի փաթեթը կփոխանցվի կառավարություն՝ ֆինանսավորում ներգրավելու համար։ Քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը ընդգծել է, որ էստակադան ուղղված է Արտաշատի մայրուղու՝ «Հյուսիս-Հարավ» Մ2 միջպետական ավտոճանապարհը Նորագավիթի 1-ին փողոցին միացնող հանգույցի տրանսպորտային խնդիրը լուծելուն, և իրականացումը կախված է միջոցների առկայությունից։
Քաղաքապետի խորհրդականը նշել է, որ քաղաքապետարանը տեխնիկատնտեսական հետազոտություններ է անցկացրել և ներդրումային ծրագիր է պատրաստել նախագծի համար։ Էստակադան պետք է դառնա քաղաքային ենթակառուցվածքի առանցքային տարրը՝ բարելավելով տրանսպորտի երթևեկությունը և բեռնաթափելով ճանապարհի ծանրաբեռնված հատվածները։

В Ереване готовят масштабную эстакаду Норагавита
В Ереване объявлен тендер на строительство эстакады Норагавита, предварительная стоимость проекта составляет 1,5 млрд драмов, сообщила советник мэра столицы Анетта Бабаян. Открытие тендерных пакетов запланировано на 30 марта, при этом проект пока объявлен без предварительного обеспечения финансирования, а технический надзор ведется через Управление по закупкам мэрии.
После определения фактической стоимости проекта пакет документов будет передан в правительство для привлечения финансирования. Мэр Тигран Авинян подчеркнул, что эстакада направлена на решение транспортной проблемы узла, соединяющего Арташатское шоссе межгосударственной автодороги М2 «Север — Юг» с 1-й улицей Норагавита, и реализация зависит от наличия средств.
Советник мэра отметила, что мэрия провела технико-экономические исследования и подготовила инвестиционную программу для проекта. Эстакада должна стать ключевым элементом городской инфраструктуры, улучшив движение транспорта и разгрузив загруженные участки дороги.