Հայաստանում բենզինը զգալիորեն էժանացել է
Հայաստանում մեկ տարվա ընթացքում զգալիորեն նվազել են ավտոմոբիլային վառելիքի գները։ Երկրի վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով՝ 2026 թվականի փետրվարին բենզինն էժանացել է 8,2%-ով՝ նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ, իսկ դիզելային վառելիքի արժեքը նվազել է 6,2%-ով։
Եթե համեմատենք 2026 թվականի հունվարի հետ, ապա գները շարունակել են նվազել։ Բենզինը մեկ ամսում էժանացել է 2,7%-ով, իսկ դիզելային վառելիքը՝ 3%-ով։ Ընդ որում, հեղուկացված ածխաջրածնային գազերը, ինչպիսիք են պրոպանը և բութանը, ընդհակառակը, զգալիորեն թանկացել են. մեկ տարվա ընթացքում դրանց արժեքն աճել է 48,3%-ով, թեև հունվարի համեմատ դրանք էժանացել են 7,8%-ով։
Ընդհանուր առմամբ, ոչ պարենային ապրանքների շուկայում իրավիճակը մնում է համեմատաբար կայուն։ Տարեկան կտրվածքով գները բարձրացել են 0,9%-ով, սակայն հունվարի համեմատ փոքր նվազում է գրանցվել՝ 0,2%-ով։

Gasoline in Armenia noticeably cheaper
In Armenia, prices for automotive fuel have significantly decreased over the year. According to the country's Statistical Committee, in February 2026, gasoline became 8.2% cheaper compared to the same month last year, and the cost of diesel fuel decreased by 6.2%.
Compared to January 2026, prices also continued to decline. Gasoline became 2.7% cheaper over the month, and diesel fuel by 3%. At the same time, liquefied hydrocarbon gases, such as propane and butane, on the contrary, significantly increased in price: over the year, their cost increased by 48.3%, although compared to January, they became 7.8% cheaper.
Overall, the situation in the non-food market remains relatively stable. In annual terms, prices increased by 0.9%, but compared to January, a slight decrease was recorded — by 0.2%.