Հայաստանի Ազգային ժողովն ընդունել է Հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ, որոնց համաձայն՝ քաղաքացիները բժշկական ծառայություններ ստանալիս կստանան էլեկտրոնային դրամարկղային կտրոն: Այս մասին հայտարարել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Ծովինար Վարդանյանը:
Ավելի վաղ էլեկտրոնային կտրոններ տրամադրվում էին միայն POS-տերմինալների միջոցով վճարելիս, իսկ այլ վճարային տերմինալներ օգտագործելիս նման հնարավորություն չկար: Այժմ բժշկական ծառայությունների մատուցման վերաբերյալ բոլոր տվյալները կգրանցվեն Armed համակարգում, ինչը թույլ կտա տեղեկատվություն հավաքել քաղաքացիների ծախսերի և ծառայությունների մասին:
Ըստ Վարդանյանի, նոր համակարգը հնարավորություն կտա վերլուծել բժշկական ծառայությունների մատուցման գործընթացը և բացահայտել բժշկական ապահովագրության հետ կապված խնդիրները: Երկարաժամկետ հեռանկարում դա թույլ կտա ստեղծել միասնական տեղեկատվական համակարգ, իսկ տերմինալների միջոցով ընթացիկ անկանխիկ վճարումները լիովին թափանցիկ և հաշվառված կդառնան:

Национальное Собрание Армении приняло поправки в Налоговый кодекс, согласно которым граждане при получении медицинских услуг будут получать электронный контрольно-кассовый чек. Об этом заявила депутат от правящей фракции «Гражданский договор» Цовинар Варданян.
Ранее электронные чеки выдавались только при оплате через POS-терминалы, а при использовании других платежных терминалов такой возможности не было. Теперь все данные о предоставленных медицинских услугах будут фиксироваться в системе Armed, что позволит собирать информацию о расходах и услугах граждан.
По словам Варданян, новая система даст возможность анализировать процесс оказания медицинских услуг и выявлять проблемы с медицинским страхованием. В долгосрочной перспективе это позволит создать единую информационную систему, а текущие безналичные платежи через терминалы станут полностью прозрачными и учтёнными.