Երևանում նախատեսում են կառուցել նոր մետրոյի կայարան
Երևանի քաղաքապետարանը հայտարարել է «Սուրմալու» մետրոյի նոր կայարանի հայեցակարգի մշակման մրցույթ։ Խոսքը վերգետնյա կայարանի հայեցակարգային նախագծի և քաղաքաշինական պլանի ստեղծման մասին է, որը պետք է հայտնվի գործող «Զորավար Անդրանիկ» և «Սասունցի Դավիթ» կայարանների միջև:
Նախագիծը ներառում է ճարտարապետական լուծումների, ինժեներական մշակումների և անհրաժեշտ բոլոր տեխնիկական փաստաթղթերի պատրաստումը։ Այս աշխատանքների ավարտից հետո քաղաքը կկարողանա անցնել հաջորդ փուլին՝ կայարանի կառուցման պլանավորմանը և դրա ինտեգրմանը գոյություն ունեցող տրանսպորտային համակարգին:
Մրցույթին մասնակցության հայտերը կարելի է ներկայացնել Armeps հարթակի միջոցով մինչև մարտի 16-ը։ Մասնակցության թույլտվություն ունեն ինչպես հայկական, այնպես էլ արտասահմանյան ընկերությունները։ Որպես ապագա կայարանի հնարավոր տարբերակներից մեկը, արդեն ներկայացվել է Tarberak ճարտարապետական ստուդիայի կողմից պատրաստված հայեցակարգը:

В Ереване планируют построить новую станцию метро
Мэрия Еревана объявила конкурс на разработку концепции новой станции метро «Сурмалу». Речь идёт о создании концептуального проекта и градостроительного плана наземной станции, которая должна появиться между действующими станциями «Зоравар Андраник» и «Сасунци Давид».
Проект предусматривает подготовку архитектурных решений, инженерных разработок и всей необходимой технической документации. После завершения этих работ город сможет перейти к следующему этапу — планированию строительства станции и интеграции её в существующую транспортную систему.
Подать заявки на участие в конкурсе можно через платформу Armeps до 16 марта. К участию допускаются как армянские, так и зарубежные компании. В качестве одного из возможных вариантов будущей станции уже представлена концепция, подготовленная архитектурной студией Tarberak.