Հայաստանում սկսել են օգտագործել ագրոդրոններ. դաշտերը կմշակվեն օդից
Հայաստանում գյուղատնտեսությունը սկսում է յուրացնել նոր տեխնոլոգիաներ։ Շիրակի մարզի Ամասիա համայնքում համայնքապետարանը ստացել է ժամանակակից ագրոդրոններ, որոնք կօգտագործվեն գյուղատնտեսական հողատարածքների մշակման համար։ Տեխնիկան փոխանցել է Միգրացիայի միջազգային կազմակերպությունը, որն աշխատում է ՄԱԿ-ի համակարգում։
Նոր անօդաչու թռչող սարքերը նախատեսված են բույսերը թունաքիմիկատներով և պաշտպանության այլ միջոցներով սրսկելու և պարարտացնելու համար։ Նման տեխնոլոգիայի գլխավոր առավելությունը հողի և մշակաբույսերի վրա մեխանիկական ազդեցության բացակայությունն է, որը հաճախ առաջանում է ավանդական գյուղատնտեսական տեխնիկայի աշխատանքի ժամանակ։
Ագրոդրոնի արտադրողականությունը հասնում է մոտ 10 հեկտարի մեկ ժամում, ինչը թույլ է տալիս զգալիորեն արագացնել մեծ տարածքների մշակումը։ Ակնկալվում է, որ նման լուծումների կիրառումը կօգնի բարձրացնել գյուղատնտեսական աշխատանքների արդյունավետությունը և նվազեցնել հողի վրա բեռը։

Сельское хозяйство в Армения начинает осваивать новые технологии. В общине Амасия в Ширакском марзе муниципалитет получил современные агродроны, которые будут использоваться для обработки сельскохозяйственных угодий. Технику передала Международная организация по миграции, работающая в системе ООН.
Новые беспилотники предназначены для опрыскивания и подкормки растений пестицидами и другими средствами защиты. Главное преимущество такой технологии — отсутствие механического воздействия на почву и сами культуры, которое часто возникает при работе традиционной сельскохозяйственной техники.
Производительность агродрона достигает примерно 10 гектаров в час, что позволяет значительно ускорить обработку больших площадей. Ожидается, что использование подобных решений поможет повысить эффективность сельхозработ и снизить нагрузку на почву.