Հայաստանում սկսել են օգտագործել ագրոդրոններ. դաշտերը կմշակվեն օդից
Հայաստանում գյուղատնտեսությունը սկսում է յուրացնել նոր տեխնոլոգիաներ։ Շիրակի մարզի Ամասիա համայնքում համայնքապետարանը ստացել է ժամանակակից ագրոդրոններ, որոնք կօգտագործվեն գյուղատնտեսական հողատարածքների մշակման համար։ Տեխնիկան փոխանցել է Միգրացիայի միջազգային կազմակերպությունը, որն աշխատում է ՄԱԿ-ի համակարգում։
Նոր անօդաչու թռչող սարքերը նախատեսված են բույսերը թունաքիմիկատներով և պաշտպանության այլ միջոցներով սրսկելու և պարարտացնելու համար։ Նման տեխնոլոգիայի գլխավոր առավելությունը հողի և մշակաբույսերի վրա մեխանիկական ազդեցության բացակայությունն է, որը հաճախ առաջանում է ավանդական գյուղատնտեսական տեխնիկայի աշխատանքի ժամանակ։
Ագրոդրոնի արտադրողականությունը հասնում է մոտ 10 հեկտարի մեկ ժամում, ինչը թույլ է տալիս զգալիորեն արագացնել մեծ տարածքների մշակումը։ Ակնկալվում է, որ նման լուծումների կիրառումը կօգնի բարձրացնել գյուղատնտեսական աշխատանքների արդյունավետությունը և նվազեցնել հողի վրա բեռը։

Agrodrones Start Being Used in Armenia: Fields to Be Cultivated from the Air
Agriculture in Armenia is beginning to adopt new technologies. In the Amasia community in the Shirak region, the municipality has received modern agrodrones that will be used to cultivate agricultural land. The equipment was provided by the International Organization for Migration, which operates within the UN system.
The new drones are designed for spraying and fertilizing plants with pesticides and other protective agents. The main advantage of this technology is the absence of mechanical impact on the soil and the crops themselves, which often occurs when using traditional agricultural machinery.
The productivity of an agrodrone reaches approximately 10 hectares per hour, which significantly speeds up the cultivation of large areas. It is expected that the use of such solutions will help increase the efficiency of agricultural work and reduce the load on the soil.