Հայաստանում որոշել են կարգավորել բեռնատար տրանսպորտի երթևեկությունը սահմանին։ Հայաստանի Ազգային ժողովը երկրորդ և վերջնական ընթերցմամբ ընդունեց «Մաքսային կարգավորման մասին» օրենքում փոփոխություններ, որոնք նախատեսում են բեռնատարների հերթերի կառավարման էլեկտրոնային համակարգի գործարկում սահմանային անցակետերում։
Ինչպես հայտնել է Հայաստանի պետական եկամուտների կոմիտեի ղեկավարի տեղակալ Համլետ Սահակյանը, ներդրումը կսկսվի երկրի ամենածանրաբեռնված հյուսիսային և հարավային անցակետերից։ Համակարգը թույլ կտա գրանցել բեռնատար տրանսպորտի երթևեկությունը, գրանցել ավտոմեքենաները և թույլտվություն տալ անցակետի տարածք մուտք գործելու համար։
Նախատեսվում է նաև կազմակերպել հատուկ վճարովի կայանատեղեր սահմանից մինչև 20 կմ հեռավորության վրա։ Հենց այնտեղ էլ կգործի էլեկտրոնային հերթի ավտոմատացված համակարգը, որը պետք է նվազեցնի խցանումները անցակետերին մոտենալիս և բեռնատարների համար սահմանի հատումն ավելի կազմակերպված դարձնի։ ??️

В Армения решили упорядочить движение грузового транспорта на границе. Национальное Собрание Армении приняло во втором и окончательном чтении поправки в закон «О таможенном регулировании», предусматривающие запуск электронной системы управления очередями грузовиков на пограничных пунктах пропуска.
Как сообщил заместитель главы Комитет по государственным доходам Армении Гамлет Саакян, внедрение начнётся с наиболее загруженных северных и южных КПП страны. Система позволит фиксировать движение грузового транспорта, регистрировать автомобили и выдавать разрешение на въезд на территорию пункта пропуска.
Также планируется организовать специальные платные стоянки на расстоянии до 20 км от границы. Именно там будет работать автоматизированная система электронной очереди, которая должна снизить заторы на подъездах к КПП и сделать пересечение границы для грузовиков более организованным. ??️