Հայաստանը և Microsoft-ը քննարկում են արհեստական բանականության և ամպային տեխնոլոգիաների ներդրումը. նոր նախագծերը կարող են փոխել երկրի թվային տնտեսությունը
Հանդիպումը տեղի է ունեցել Բարսելոնայում միջազգային տեխնոլոգիական հարթակում
Հայաստանի և Microsoft-ի ներկայացուցիչները քննարկել են արհեստական բանականության և ամպային տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության հեռանկարները։ Բանակցությունները տեղի են ունեցել Բարսելոնայում Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սիմոնյանի և Microsoft-ի կորպորատիվ փոխնախագահ Ֆիլիպ Ռոժեի միջև։
Հանդիպման ընթացքում հայկական կողմը ներկայացրել է երկրի թվային փոխակերպման վերաբերյալ կառավարության ռազմավարությունը։ Խոսքը վերաբերում էր տվյալների տնտեսության զարգացմանը, ժամանակակից տեխնոլոգիական լուծումների ներդրմանը և բարձր տեխնոլոգիաների ազգային էկոհամակարգի ամրապնդմանը։
Բանակցությունների մասնակիցները առանձնակի ուշադրություն են դարձրել կրթական համագործակցությանը։ Քննարկվել են գիտելիքների և փորձի փոխանակման ծրագրերը, մասնագետների վերապատրաստման նախագծերը, ինչպես նաև արհեստական բանականության և ամպային ծառայությունների ոլորտում հնարավոր համատեղ կրթական նախաձեռնությունները։ ☁️🤖

Армения и Microsoft обсуждают внедрение ИИ и облаков: новые проекты могут изменить цифровую экономику страны
Встреча прошла на международной технологической площадке в Барселоне
Представители Армения и Microsoft обсудили перспективы сотрудничества в области искусственного интеллекта и облачных технологий. Переговоры состоялись в Барселоне между заместителем министра высокотехнологичной промышленности Рубен Симонян и корпоративным вице-президентом Microsoft Филипп Роже.
Во время встречи армянская сторона представила стратегию правительства по цифровой трансформации страны. Речь шла о развитии экономики данных, внедрении современных технологических решений и укреплении национальной экосистемы высоких технологий.
Отдельное внимание участники переговоров уделили образовательному сотрудничеству. Обсуждались программы обмена знаниями и опытом, проекты профессиональной переподготовки специалистов, а также возможные совместные образовательные инициативы в сфере ИИ и облачных сервисов. ☁️🤖