Հայաստան է առաքվել Starlink արբանյակային ինտերնետի սարքավորումների նոր խմբաքանակ։ Խոսքը 100 տերմինալների մասին է, որոնք փոխանցվել են երկրի կառավարությանը և կտեղադրվեն դպրոցներում, որոնք ունեն կայուն ցանցին միանալու կարիք։ Այս մասին հայտնել է բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը։
Նախարարի խոսքով՝ սարքավորումները կսկսեն տեղադրել Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության հետ համատեղ։ Առաջին հերթին արբանյակային ինտերնետից օգտվելու հնարավորություն կստանան հեռավոր բնակավայրերի դպրոցները, որտեղ խնդիրներ են առաջանում ավանդական կապի հետ կապված։
Հայրապետյանը նշել է, որ նախագծի նպատակն է ապահովել թվային հավասար հնարավորություններ երկրի բոլոր դպրոցականների համար։ Ավելի վաղ՝ 2025 թվականին, Հայաստան արդեն մատակարարվել էր Starlink-ի 340 տերմինալ, իսկ SpaceX-ի արբանյակային ինտերնետի ծառայությունները երկրում հասանելի են անցյալ տարվա մարտից։

В Армения доставили новую партию оборудования спутникового интернета Starlink. Речь идёт о 100 терминалах, которые переданы правительству страны и будут установлены в школах, нуждающихся в стабильном доступе к сети. Об этом сообщил министр высокотехнологичной промышленности Мхитар Айрапетян.
По словам министра, оборудование начнут устанавливать совместно с Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении. В первую очередь доступ к спутниковому интернету получат школы в удалённых населённых пунктах, где возникают проблемы с традиционной связью.
Айрапетян отметил, что задача проекта — обеспечить равные цифровые возможности для всех школьников страны. Ранее в 2025 году в Армению уже поставили 340 терминалов Starlink, а услуги спутникового интернета SpaceX доступны в стране с марта прошлого года.