Հայաստանը Ռուսաստանի հետ քննարկում է նոր ատոմակայանը
Իշխանությունները ուսումնասիրում են ռեակտորների տարբերակները և համագործակցությունը տարբեր երկրների հետ
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հանդիպում է ունեցել «Ռոսատոմ»-ի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Կիրիլ Կոմարովի հետ, որի ընթացքում կողմերը քննարկել են ընթացիկ էներգետիկ համագործակցությունը և Հայաստանում իրականացվող նախագծերը։ Հատուկ ուշադրություն է դարձվել էներգետիկ անվտանգության հարցերին և ոլորտում փոխշահավետ համագործակցության զարգացմանը:
Բանակցությունների ընթացքում քննարկվել են նաև համագործակցության ընդլայնման հեռանկարները, այդ թվում՝ տարածաշրջանում էներգառեսուրսների առևտուրը։ Ավելի վաղ «Ռոսատոմ»-ի ղեկավար Ալեքսեյ Լիխաչովն առաջարկել էր հայկական կողմին համալիր գործընկերություն ատոմային էներգետիկայի ոլորտում՝ տարբեր հզորության ատոմակայանների կառուցումից մինչև միջուկային ոլորտից դուրս նախագծերի իրականացում:
Ըստ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանի, երկրի իշխանությունները արդեն որոշել են, որ նոր ատոմակայանը լինելու է մոդուլային տիպի։ Տեխնոլոգիայի և գործընկերոջ վերջնական ընտրությունը նախատեսվում է կատարել 2026–2027 թվականներին։ Նախագծի հնարավոր մասնակիցների թվում են Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի, Չինաստանի, Հարավային Կորեայի և Ֆրանսիայի ընկերությունները։ Բացի այդ, հայկական կողմն արդեն ուսումնասիրում է «Ռոսատոմ»-ի կողմից պատրաստված 1200 ՄՎտ հզորությամբ էներգաբլոկի կառուցման նախնական տեխնիկատնտեսական հիմնավորումը։ ⚡

Армения обсуждает новую АЭС с Россией
Вице-премьер Мгер Григорян провёл встречу с первым заместителем гендиректора Росатом Кирилл Комаров, на которой стороны обсудили текущее энергетическое сотрудничество и проекты, реализуемые в Армения. Особое внимание было уделено вопросам энергетической безопасности и развитию взаимовыгодного взаимодействия в отрасли.
Во время переговоров также затронули перспективы расширения сотрудничества, включая торговлю энергоресурсами в регионе. Ранее глава Росатома Алексей Лихачёв предложил армянской стороне комплексное партнёрство в сфере атомной энергетики — от строительства атомных станций различной мощности до реализации проектов вне ядерной отрасли.
По словам министра территориального управления и инфраструктур Давид Худатян, власти страны уже решили, что новая атомная электростанция будет модульного типа. Окончательный выбор технологии и партнёра планируется сделать в 2026–2027 годах. Среди возможных участников проекта рассматриваются компании из России, США, Китая, Южной Кореи и Франции. Кроме того, армянская сторона уже изучает предварительное технико-экономическое обоснование строительства энергоблока мощностью 1200 МВт, подготовленное Росатомом. ⚡