Հայաստանը Ռուսաստանի հետ քննարկում է նոր ատոմակայանը
Իշխանությունները ուսումնասիրում են ռեակտորների տարբերակները և համագործակցությունը տարբեր երկրների հետ
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հանդիպում է ունեցել «Ռոսատոմ»-ի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Կիրիլ Կոմարովի հետ, որի ընթացքում կողմերը քննարկել են ընթացիկ էներգետիկ համագործակցությունը և Հայաստանում իրականացվող նախագծերը։ Հատուկ ուշադրություն է դարձվել էներգետիկ անվտանգության հարցերին և ոլորտում փոխշահավետ համագործակցության զարգացմանը:
Բանակցությունների ընթացքում քննարկվել են նաև համագործակցության ընդլայնման հեռանկարները, այդ թվում՝ տարածաշրջանում էներգառեսուրսների առևտուրը։ Ավելի վաղ «Ռոսատոմ»-ի ղեկավար Ալեքսեյ Լիխաչովն առաջարկել էր հայկական կողմին համալիր գործընկերություն ատոմային էներգետիկայի ոլորտում՝ տարբեր հզորության ատոմակայանների կառուցումից մինչև միջուկային ոլորտից դուրս նախագծերի իրականացում:
Ըստ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանի, երկրի իշխանությունները արդեն որոշել են, որ նոր ատոմակայանը լինելու է մոդուլային տիպի։ Տեխնոլոգիայի և գործընկերոջ վերջնական ընտրությունը նախատեսվում է կատարել 2026–2027 թվականներին։ Նախագծի հնարավոր մասնակիցների թվում են Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի, Չինաստանի, Հարավային Կորեայի և Ֆրանսիայի ընկերությունները։ Բացի այդ, հայկական կողմն արդեն ուսումնասիրում է «Ռոսատոմ»-ի կողմից պատրաստված 1200 ՄՎտ հզորությամբ էներգաբլոկի կառուցման նախնական տեխնիկատնտեսական հիմնավորումը։ ⚡

Deputy Prime Minister Mher Grigoryan met with Rosatom's First Deputy Director General Kirill Komarov, where the parties discussed current energy cooperation and projects being implemented in Armenia. Special attention was paid to energy security issues and the development of mutually beneficial cooperation in the industry.
During the negotiations, the prospects for expanding cooperation were also touched upon, including trade in energy resources in the region. Earlier, Rosatom head Alexey Likhachev offered the Armenian side a comprehensive partnership in the field of nuclear energy — from the construction of nuclear power plants of various capacities to the implementation of projects outside the nuclear industry.
According to the Minister of Territorial Administration and Infrastructure David Khudatyan, the country's authorities have already decided that the new nuclear power plant will be of a modular type. The final choice of technology and partner is planned to be made in 2026–2027. Companies from Russia, the United States, China, South Korea and France are being considered among the possible participants in the project. In addition, the Armenian side is already studying a preliminary feasibility study for the construction of a 1200 MW power unit, prepared by Rosatom. ⚡