Ադրբեջանը վառելիք է ուղարկել Հայաստան
Ադրբեջանը Հայաստան է ուղարկել նավթամթերքի հերթական խմբաքանակը։ Տեղական լրատվամիջոցների տվյալներով՝ խոսքը 1984 տոննա դիզելային վառելիքի մասին է, որը առաքվում է 31 վագոնից բաղկացած գնացքով։ Միաժամանակ, ադրբեջանական տարածքով տարանցիկ անցել է Ռուսաստանից բերված պարարտանյութերով երկու վագոն՝ ընդհանուր 135 տոննա քաշով։
Նման մատակարարումները հնարավոր են դարձել երկրների միջև տրանսպորտային փոխգործակցության վերականգնումից հետո։ 2025 թվականի նոյեմբերին 35 տարվա մեջ առաջին անգամ Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան է ուղարկվել 1050 տոննա ռուսական ցորեն։ Արդեն դեկտեմբերին Ադրբեջանից առաջին բեռն է ժամանել երկիր՝ 22 վագոն՝ 1218 տոննա ԱԻ-95 բենզինով։
Համագործակցությունը շարունակվել է նաև 2026 թվականին։ Հունվարի 7-ին Ադրբեջանը Հայաստան է ուղարկել ևս 7600 տոննա բենզին և դիզելային վառելիք։ Բացի այդ, ըստ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանի, կողմերը պայմանավորվել են Ռուսաստանից հեղուկ գազի և բիտումի մատակարարումների շուրջ՝ Ադրբեջանի տարածքով երկաթուղային տարանցմամբ։

Азербайджан отправил топливо в Армению
Азербайджан отправил в Армения очередную партию нефтепродуктов. По данным местных СМИ, речь идет о 1984 т дизельного топлива, которое доставляется железнодорожным составом из 31 вагона. Одновременно через азербайджанскую территорию транзитом прошли два вагона с удобрениями из Россия общим весом 135 т.
Подобные поставки стали возможны после возобновления транспортного взаимодействия между странами. В ноябре 2025 года впервые за 35 лет через Азербайджан в Армению отправили 1050 т российской пшеницы. Уже в декабре в страну прибыл первый груз из Азербайджана — 22 вагона с 1218 т бензина АИ-95.
Сотрудничество продолжилось и в 2026 году. 7 января Азербайджан направил в Армению еще 7600 т бензина и дизельного топлива. Кроме того, по словам министра экономики Геворк Папоян, стороны договорились о поставках из России сжиженного газа и битума железнодорожным транзитом через территорию Азербайджана.