Ադրբեջանը վառելիք է ուղարկել Հայաստան
Ադրբեջանը Հայաստան է ուղարկել նավթամթերքի հերթական խմբաքանակը։ Տեղական լրատվամիջոցների տվյալներով՝ խոսքը 1984 տոննա դիզելային վառելիքի մասին է, որը առաքվում է 31 վագոնից բաղկացած գնացքով։ Միաժամանակ, ադրբեջանական տարածքով տարանցիկ անցել է Ռուսաստանից բերված պարարտանյութերով երկու վագոն՝ ընդհանուր 135 տոննա քաշով։
Նման մատակարարումները հնարավոր են դարձել երկրների միջև տրանսպորտային փոխգործակցության վերականգնումից հետո։ 2025 թվականի նոյեմբերին 35 տարվա մեջ առաջին անգամ Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան է ուղարկվել 1050 տոննա ռուսական ցորեն։ Արդեն դեկտեմբերին Ադրբեջանից առաջին բեռն է ժամանել երկիր՝ 22 վագոն՝ 1218 տոննա ԱԻ-95 բենզինով։
Համագործակցությունը շարունակվել է նաև 2026 թվականին։ Հունվարի 7-ին Ադրբեջանը Հայաստան է ուղարկել ևս 7600 տոննա բենզին և դիզելային վառելիք։ Բացի այդ, ըստ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանի, կողմերը պայմանավորվել են Ռուսաստանից հեղուկ գազի և բիտումի մատակարարումների շուրջ՝ Ադրբեջանի տարածքով երկաթուղային տարանցմամբ։

Azerbaijan has sent another batch of petroleum products to Armenia. According to local media reports, it concerns 1984 tons of diesel fuel, which is delivered by a train of 31 cars. At the same time, two wagons with fertilizers from Russia with a total weight of 135 tons transited through the Azerbaijani territory.
Such deliveries became possible after the resumption of transport interaction between the countries. In November 2025, for the first time in 35 years, 1050 tons of Russian wheat were sent to Armenia through Azerbaijan. Already in December, the first cargo arrived in the country from Azerbaijan - 22 wagons with 1218 tons of AI-95 gasoline.
Cooperation continued in 2026 as well. On January 7, Azerbaijan sent another 7600 tons of gasoline and diesel fuel to Armenia. In addition, according to the Minister of Economy Gevorg Papoyan, the parties agreed on the supply of liquefied gas and bitumen from Russia by rail transit through the territory of Azerbaijan.