Հայկական բանկն առաջին անգամ հայտնվել է Լոնդոնի բորսայի խոշորագույն ընկերությունների շարքում
Ամերիաբանկը դարձել է Հայաստանից առաջին ընկերությունը, որը հայտնվել է Լոնդոնի ֆոնդային բորսայի FTSE 100 ինդեքսի մասնակիցների թվում: Դա հնարավոր է դարձել այն բանի շնորհիվ, որ բանկը մտնում է Lion Finance Group (LFG) միջազգային ֆինանսական խմբի մեջ, որի շուկայական կապիտալիզացիան թույլ է տվել նրան մտնել հարթակի 100 խոշորագույն ընկերությունների թվում:
FTSE 100 ինդեքսը միավորում է խոշորագույն ընկերություններին, որոնց բաժնետոմսերը շրջանառվում են Լոնդոնի ֆոնդային բորսայում և համարվում է բրիտանական ֆոնդային շուկայի վիճակի հիմնական ցուցանիշներից մեկը: Այս ցուցակում հայտնվելը սովորաբար վկայում է ընկերության բարձր կապիտալիզացիայի և միջազգային ֆինանսական շուկաների վրա նրա զգալի ազդեցության մասին:
Հայաստանի համար այս իրադարձությունը դարձել է կարևոր խորհրդանշական ձեռքբերում, քանի որ նախկինում երկրի ոչ մի ընկերություն ներկայացված չի եղել Լոնդոնի բորսայի խոշորագույն թողարկողների թվում: Ամերիաբանկում նշել են, որ միջազգային ֆինանսական խմբին մասնակցությունը նոր հնարավորություններ է բացում զարգացման և համաշխարհային շուկայում դիրքերի ամրապնդման համար:

Ameriabank has become the first company from Armenia to be included in the FTSE 100 index of the London Stock Exchange. This was made possible because the bank is part of the international financial group Lion Finance Group (LFG), whose market capitalization allowed it to be among the 100 largest companies on the exchange.
The FTSE 100 index brings together the largest companies whose shares are traded on the London Stock Exchange and is considered one of the key indicators of the state of the British stock market. Inclusion in this list usually indicates a high capitalization and significant influence of the company on international financial markets.
For Armenia, this event is an important symbolic achievement, as no company in the country has previously been represented among the largest issuers on the London Stock Exchange. Ameriabank noted that participation in an international financial group opens up new opportunities for development and strengthening its position in the global market.