Հայկական բանկն առաջին անգամ հայտնվել է Լոնդոնի բորսայի խոշորագույն ընկերությունների շարքում
Ամերիաբանկը դարձել է Հայաստանից առաջին ընկերությունը, որը հայտնվել է Լոնդոնի ֆոնդային բորսայի FTSE 100 ինդեքսի մասնակիցների թվում: Դա հնարավոր է դարձել այն բանի շնորհիվ, որ բանկը մտնում է Lion Finance Group (LFG) միջազգային ֆինանսական խմբի մեջ, որի շուկայական կապիտալիզացիան թույլ է տվել նրան մտնել հարթակի 100 խոշորագույն ընկերությունների թվում:
FTSE 100 ինդեքսը միավորում է խոշորագույն ընկերություններին, որոնց բաժնետոմսերը շրջանառվում են Լոնդոնի ֆոնդային բորսայում և համարվում է բրիտանական ֆոնդային շուկայի վիճակի հիմնական ցուցանիշներից մեկը: Այս ցուցակում հայտնվելը սովորաբար վկայում է ընկերության բարձր կապիտալիզացիայի և միջազգային ֆինանսական շուկաների վրա նրա զգալի ազդեցության մասին:
Հայաստանի համար այս իրադարձությունը դարձել է կարևոր խորհրդանշական ձեռքբերում, քանի որ նախկինում երկրի ոչ մի ընկերություն ներկայացված չի եղել Լոնդոնի բորսայի խոշորագույն թողարկողների թվում: Ամերիաբանկում նշել են, որ միջազգային ֆինանսական խմբին մասնակցությունը նոր հնարավորություններ է բացում զարգացման և համաշխարհային շուկայում դիրքերի ամրապնդման համար:

Америабанк стал первой компанией из Армении, оказавшейся среди участников индекса FTSE 100 Лондонской фондовой биржи. Это стало возможным благодаря тому, что банк входит в международную финансовую группу Lion Finance Group (LFG), рыночная капитализация которой позволила ей попасть в число 100 крупнейших компаний площадки.
Индекс FTSE 100 объединяет крупнейшие компании, акции которых обращаются на Лондонской фондовой бирже, и считается одним из ключевых индикаторов состояния британского фондового рынка. Попадание в этот список обычно свидетельствует о высокой капитализации и значительном влиянии компании на международные финансовые рынки.
Для Армении это событие стало важным символическим достижением, поскольку ранее ни одна компания страны не была представлена в числе крупнейших эмитентов Лондонской биржи. В Ameriabank отметили, что участие в международной финансовой группе открывает новые возможности для развития и укрепления позиций на глобальном рынке.