Երևանի մետրոպոլիտենը նշում է 45-ամյակը
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը շնորհավորել է մայրաքաղաքի բնակիչներին Երևանի մետրոպոլիտենի 45-ամյակի կապակցությամբ և կիսվել դրա նորացման ծրագրերով։ Նա հիշեցրել է, որ 1970-ական թվականներին քչերն էին հավատում, որ Երևանում կարող է մետրո լինել, սակայն Կարեն Դեմիրճյանի նախաձեռնության շնորհիվ նախագիծն իրականություն դարձավ։ Այսօր մետրոյի համակարգը մնում է քաղաքային ենթակառուցվածքի կարևոր մասը՝ զարմացնելով զբոսաշրջիկներին իր մասշտաբով համեմատաբար փոքր քաղաքում։
Բացման պահից ի վեր առաջին անգամ իրականացվում են լայնածավալ նորացումներ. փոխարինվում են հնացած ռելսերն ու անվտանգության մեխանիզմները, չորս կայարաններում նորացվել են էսկալատորները, իսկ բոլոր կայարաններում փոխարինվել են մուտքի և ելքի դռները, որոնք հարմարեցված են սակավաշարժունակ քաղաքացիների համար։ Նաև նորացվում են հին օդափոխության համակարգերը, ինչը զգալիորեն բարձրացնում է ուղևորների հարմարավետությունն ու անվտանգությունը։
Քաղաքապետը շնորհակալություն է հայտնել բոլոր նրանց, ովքեր կանգնած են եղել մետրոյի կառուցման ակունքներում, և նրանց, ովքեր ապահովում են դրա անխափան աշխատանքը։ Այդ ջանքերի շնորհիվ Երևանի հազարավոր բնակիչներ ամեն օր կարող են արագ և անվտանգ հասնել աշխատանքի, ուսման և այլ նպատակների, իսկ արդիականացումը թույլ է տալիս համակարգին համապատասխանել ժամանակակից չափանիշներին։

Yerevan Mayor Tigran Avinyan congratulated the residents of the capital on the 45th anniversary of the Yerevan Metro and shared plans for its renovation. He recalled that in the 1970s, few believed that a metro could appear in Yerevan, but thanks to the initiative of Karen Demirchyan, the project became a reality. Today, the metro system remains an important part of the city's infrastructure, surprising tourists with its scale in a relatively small city.
For the first time since its opening, large-scale upgrades are being carried out: outdated rails and safety mechanisms are being replaced, escalators have been updated at four stations, and entrance and exit doors adapted for citizens with limited mobility have been replaced at all stations. Old ventilation systems are also being updated, which significantly increases the comfort and safety of passengers.
The Mayor expressed gratitude to all those who were at the origins of the construction of the metro, and to those who ensure its smooth operation. Thanks to these efforts, thousands of Yerevan residents can quickly and safely get to work, study and other destinations every day, and modernization allows the system to meet modern standards.