Երևանի մետրոպոլիտենը նշում է 45-ամյակը
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը շնորհավորել է մայրաքաղաքի բնակիչներին Երևանի մետրոպոլիտենի 45-ամյակի կապակցությամբ և կիսվել դրա նորացման ծրագրերով։ Նա հիշեցրել է, որ 1970-ական թվականներին քչերն էին հավատում, որ Երևանում կարող է մետրո լինել, սակայն Կարեն Դեմիրճյանի նախաձեռնության շնորհիվ նախագիծն իրականություն դարձավ։ Այսօր մետրոյի համակարգը մնում է քաղաքային ենթակառուցվածքի կարևոր մասը՝ զարմացնելով զբոսաշրջիկներին իր մասշտաբով համեմատաբար փոքր քաղաքում։
Բացման պահից ի վեր առաջին անգամ իրականացվում են լայնածավալ նորացումներ. փոխարինվում են հնացած ռելսերն ու անվտանգության մեխանիզմները, չորս կայարաններում նորացվել են էսկալատորները, իսկ բոլոր կայարաններում փոխարինվել են մուտքի և ելքի դռները, որոնք հարմարեցված են սակավաշարժունակ քաղաքացիների համար։ Նաև նորացվում են հին օդափոխության համակարգերը, ինչը զգալիորեն բարձրացնում է ուղևորների հարմարավետությունն ու անվտանգությունը։
Քաղաքապետը շնորհակալություն է հայտնել բոլոր նրանց, ովքեր կանգնած են եղել մետրոյի կառուցման ակունքներում, և նրանց, ովքեր ապահովում են դրա անխափան աշխատանքը։ Այդ ջանքերի շնորհիվ Երևանի հազարավոր բնակիչներ ամեն օր կարող են արագ և անվտանգ հասնել աշխատանքի, ուսման և այլ նպատակների, իսկ արդիականացումը թույլ է տալիս համակարգին համապատասխանել ժամանակակից չափանիշներին։

Мэр Еревана Тигран Авинян поздравил жителей столицы с 45-летием Ереванского метрополитена и поделился планами по его обновлению. Он напомнил, что в 1970-х годах мало кто верил, что в Ереване может появиться метро, но благодаря инициативе Карена Демирчяна проект стал реальностью. Сегодня система метро остаётся важной частью городской инфраструктуры, удивляя туристов своим масштабом в относительно небольшом городе.
Впервые с момента открытия проводятся масштабные обновления: заменяются устаревшие рельсы и механизмы безопасности, эскалаторы обновлены на четырёх станциях, а на всех станциях заменены входные и выходные двери, адаптированные для маломобильных граждан. Также обновляются старые системы вентиляции, что значительно повышает комфорт и безопасность пассажиров.
Мэр выразил благодарность всем, кто стоял у истоков строительства метро, и тем, кто обеспечивает его бесперебойную работу. Благодаря этим усилиям тысячи жителей Еревана ежедневно могут быстро и безопасно добираться до работы, учебы и других целей, а модернизация позволяет системе соответствовать современным стандартам.