Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հաստատել է երկրի հանձնառությունը միջուկային էներգիայի զարգացմանը՝ այն անվանելով էներգետիկ անվտանգության առանցքային տարր։ Փարիզում կայացած միջուկային էներգիայի երկրորդ գագաթնաժողովում նա հայտնել է Հայկական ատոմակայանի շահագործման ժամկետը մինչև 2036 թվականը երկարաձգելու երկարաժամկետ ծրագրի մասին, որը հիմք կստեղծի նոր էներգաբլոկի կառուցման համար։ Հատուկ ուշադրություն է դարձվում փոքր մոդուլային ռեակտորների տեխնոլոգիաներին, որոնք խոստանում են արագ գործարկում և ճկունություն հզորության ավելացման հարցում:
Փաշինյանը ընդգծել է, որ տեխնոլոգիաների ընտրությունը կատարվում է հաշվի առնելով հուսալիությունը, երկարաժամկետ կայունությունը և միջուկային անվտանգության խիստ չափանիշները։ Հայաստանը ակտիվորեն համագործակցում է միջազգային գործընկերների հետ՝ գնահատելով առաջարկները և հիմնվելով տեղացի մասնագետների փորձի վրա, որոնք ատոմակայանի աշխատանքի տարիների ընթացքում թույլ չեն տվել անվտանգության հետ կապված ոչ մի միջադեպ:
ԱՄՆ-ի հետ վերջերս ստորագրված համաձայնագրի շրջանակներում ամրագրվել են խաղաղ ատոմի ոլորտում համագործակցության կանոնները, ներառյալ մինչև 5 միլիարդ դոլարի տեխնոլոգիաների և սարքավորումների մատակարարումը, ինչպես նաև մինչև 4 միլիարդ դոլարի վառելիքի և սպասարկման ֆինանսավորումը։ Մեծամորի ատոմակայանը մնում է երկրի էլեկտրաէներգիայի խոշորագույն աղբյուրը՝ ապահովելով սպառման մոտ 40%-ը, իսկ դրա կրկնակի երկարաձգման աշխատանքները շարունակվում են:

Armenia bets on nuclear energy as a guarantor of security
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan reaffirmed the country's commitment to the development of nuclear energy, calling it a key element of energy security. At the Second Nuclear Energy Summit in Paris, he announced a long-term program to extend the life of the Armenian NPP until 2036, which will create a basis for the construction of a new power unit. Special attention is paid to small modular reactor technologies, which promise rapid commissioning and flexibility in increasing capacity.
Pashinyan emphasized that the choice of technologies is based on reliability, long-term sustainability and strict nuclear safety standards. Armenia is actively interacting with international partners, evaluating proposals and relying on the experience of domestic specialists who, over the years of operation of the nuclear power plant, have not allowed a single safety-related incident.
Under a recently signed agreement with the United States, rules for cooperation in peaceful atom are enshrined, including the supply of technologies and equipment worth up to $5 billion, as well as financing of fuel and maintenance up to $4 billion. The Armenian nuclear power plant in Metsamor remains the country's largest source of electricity, covering about 40% of consumption, and work on its re-prolongation continues.