Հայաստանը համագործակցություն է սկսել եվրոպական առաջատար բուհերի հետ՝ ապագա Ակադեմիական քաղաքում արվեստի կլաստերի հայեցակարգը մշակելու համար։ Այս մասին հայտնել է կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը։
Նրա խոսքով, նախագծի վրա աշխատանքները կտարվեն University of the Arts London-ի և Royal Conservatoire of Scotland-ի հետ համատեղ։ Հայեցակարգի մշակման ընդհանուր արժեքը կգերազանցի 700 հազար ֆունտ ստեռլինգը. մինչև 368,7 հազար ֆունտ նախատեսված է բրիտանական արվեստի համալսարանի հետ համագործակցության համար և մինչև 371,3 հազար ֆունտ՝ շոտլանդական կոնսերվատորիայի համար։
Ակնկալվում է, որ այս բուհերի մասնակցությունը թույլ կտա ձևավորել կրթական և ստեղծագործական բովանդակություն միջազգային չափանիշներին համապատասխան և բարձրացնել հայկական կրթության մրցունակությունը տեղացի և օտարերկրյա ուսանողների համար։
Զուգահեռաբար աշխատանքներ են տարվում նաև այլ ուղղություններով։ Մասնավորապես, ավելի վաղ Մյունխենի տեխնիկական համալսարանի հետ համատեղ պատրաստվել է տեխնոլոգիական կլաստերի նախագծի առաջին փուլը, իսկ այժմ բանակցություններ են ընթանում Քեմբրիջի համալսարանի հետ՝ դասական կրթական կլաստեր ստեղծելու շուրջ։
Ակադեմիական քաղաքը նախատեսվում է գործարկել մինչև 2030 թվականը։ Այն կտեղակայվի երկու հարթակներում՝ Աջափնյակ վարչական շրջանի 14-րդ թաղամասի մոտ և Ամո Բեկնազարյանի անվան «Հայֆիլմ» կինոստուդիայի տարածքում։ Քաղաքում նախատեսվում է տեղակայել 16 բուհ՝ 8 պետական և 8 մասնավոր կամ միջազգային, ինչպես նաև ստեղծել չորս կլաստեր՝ արվեստի, կրթական, տեխնոլոգիական և ռազմական։

Армения начала сотрудничество с ведущими европейскими вузами для разработки концепции кластера искусств в будущем Академгородке. Об этом сообщила министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян.
По её словам, работа над проектом будет вестись совместно с University of the Arts London и Royal Conservatoire of Scotland. Общая стоимость подготовки концепции превысит 700 тыс. фунтов стерлингов: до 368,7 тыс. фунтов предусмотрено для сотрудничества с британским университетом искусств и до 371,3 тыс. фунтов — для шотландской консерватории.
Ожидается, что участие этих вузов позволит сформировать образовательный и творческий контент по международным стандартам и повысить конкурентоспособность армянского образования для местных и иностранных студентов.
Параллельно ведётся работа и по другим направлениям. В частности, ранее совместно с Технический университет Мюнхена был подготовлен первый этап проекта технологического кластера, а сейчас проходят переговоры с University of Cambridge о создании классического образовательного кластера.
Академический городок планируется запустить к 2030 году. Его разместят на двух площадках — рядом с 14-м кварталом района Ачапняк и на территории киностудии Арменфильм имени Амо Бекназарян. В кампусе предполагается разместить 16 вузов — 8 государственных и 8 частных или международных, а также создать четыре кластера: искусств, образовательный, технологический и военный.