Հայաստանն ամրապնդում է էներգետիկ կապերը Վրաստանի հետ՝ Գերմանիայի աջակցությամբ
KfW-ն վարկ և դրամաշնորհ կտրամադրի երկրների միջև էլեկտրահաղորդման գծերի արդիականացման և ընդլայնման համար
Հայաստանի կառավարությունը հավանություն է տվել գերմանական KfW բանկի հետ կնքված համաձայնագրերին՝ 120 միլիոն եվրո վարկ և 15 միլիոն եվրո դրամաշնորհ։ Միջոցներն ուղղվելու են «Կովկասյան էլեկտրահաղորդման ցանց» նախագծին, որի նպատակն է միացնել Հայաստանի և Վրաստանի էներգահամակարգերը Այրումում բարձր լարման ուղղիչ փոխակերպիչ կայանի միջոցով։
Վրաստանի կողմից միացումն իրականացվելու է «Մառնեուլի» ենթակայանից 500 կՎ լարման գծով, Հայաստանի կողմից՝ Դդմաշենում գտնվող 400/220 կՎ ենթակայանից։ Նախատեսվում է էլեկտրաէներգիայի փոխանակման հզորությունը 200 ՄՎտ-ից հասցնել 350 ՄՎտ-ի առաջին փուլում և մինչև 1050 ՄՎտ հետագայում՝ հաշվի առնելով տարածաշրջանային շուկայի պահանջները։
Էներգետիկայի նախարարությունում ընդգծել են, որ նոր գծերը կբարձրացնեն էլեկտրամատակարարման որակը, կխթանեն տարածաշրջանային համագործակցության զարգացումն էներգետիկայի ոլորտում և պայմաններ կստեղծեն ԱՊՀ երկրների էլեկտրաէներգետիկական համակարգի հետ ինտեգրման համար։ 2026 թվականի պետական բյուջեում ծրագրի համար նախատեսված է 45,6 միլիարդ դրամ, ներառյալ վարկային միջոցները և համաֆինանսավորումը։

Armenia Strengthens Energy Ties with Georgia with German Support
KfW will provide a loan and grant to modernize and expand power transmission lines between the countries
The Armenian government has approved agreements with the German bank KfW: a loan of 120 million euros and a grant of 15 million euros. The funds will be directed to the "Caucasus Electricity Transmission Network" project, which aims to connect the energy systems of Armenia and Georgia through a high-voltage direct current converter station in Ayrum.
On the Georgian side, the connection will be made from the "Marneuli" substation via a 500 kV line, and on the Armenian side, from the 400/220 kV substation in Ddmashen. It is planned to increase the power exchange capacity from 200 MW to 350 MW in the first stage and up to 1050 MW in the future, taking into account the needs of the regional market.
The Ministry of Energy emphasized that the new lines will improve the quality of electricity supply, stimulate the development of regional cooperation in the energy sector, and create conditions for integration with the electric power system of the CIS countries. The state budget for 2026 allocates 45.6 billion drams for the program, including credit funds and co-financing.