Հայաստանն ամրապնդում է էներգետիկ կապերը Վրաստանի հետ՝ Գերմանիայի աջակցությամբ
KfW-ն վարկ և դրամաշնորհ կտրամադրի երկրների միջև էլեկտրահաղորդման գծերի արդիականացման և ընդլայնման համար
Հայաստանի կառավարությունը հավանություն է տվել գերմանական KfW բանկի հետ կնքված համաձայնագրերին՝ 120 միլիոն եվրո վարկ և 15 միլիոն եվրո դրամաշնորհ։ Միջոցներն ուղղվելու են «Կովկասյան էլեկտրահաղորդման ցանց» նախագծին, որի նպատակն է միացնել Հայաստանի և Վրաստանի էներգահամակարգերը Այրումում բարձր լարման ուղղիչ փոխակերպիչ կայանի միջոցով։
Վրաստանի կողմից միացումն իրականացվելու է «Մառնեուլի» ենթակայանից 500 կՎ լարման գծով, Հայաստանի կողմից՝ Դդմաշենում գտնվող 400/220 կՎ ենթակայանից։ Նախատեսվում է էլեկտրաէներգիայի փոխանակման հզորությունը 200 ՄՎտ-ից հասցնել 350 ՄՎտ-ի առաջին փուլում և մինչև 1050 ՄՎտ հետագայում՝ հաշվի առնելով տարածաշրջանային շուկայի պահանջները։
Էներգետիկայի նախարարությունում ընդգծել են, որ նոր գծերը կբարձրացնեն էլեկտրամատակարարման որակը, կխթանեն տարածաշրջանային համագործակցության զարգացումն էներգետիկայի ոլորտում և պայմաններ կստեղծեն ԱՊՀ երկրների էլեկտրաէներգետիկական համակարգի հետ ինտեգրման համար։ 2026 թվականի պետական բյուջեում ծրագրի համար նախատեսված է 45,6 միլիարդ դրամ, ներառյալ վարկային միջոցները և համաֆինանսավորումը։

Правительство Армении одобрило соглашения с германским банком KfW: кредит на 120 млн евро и грант на 15 млн евро. Средства будут направлены на проект «Кавказская сеть электропередачи», целью которого является соединение энергосистем Армении и Грузии через преобразовательную станцию постоянного тока высокого напряжения в Айруме.
Со стороны Грузии подключение будет осуществляться от подстанции «Марнеули» по линии 500 кВ, со стороны Армении — от подстанции 400/220 кВ в Ддмашене. Планируется увеличить мощность обмена электроэнергией с 200 МВт до 350 МВт на первом этапе и до 1050 МВт в дальнейшем, учитывая потребности регионального рынка.
В Минэнерго подчеркнули, что новые линии повысят качество электроснабжения, стимулируют развитие регионального сотрудничества в энергетике и создадут условия для интеграции с электроэнергетической системой стран СНГ. В госбюджете на 2026 год на программу заложено 45,6 млрд драмов, включая кредитные средства и софинансирование.