Հայաստանում հնարավոր կլինի արգելափակել ֆինանսական գործարքները մեկ սեղմումով
2026 թվականի հուլիսի 1-ից Հայաստանում կգործարկվի ֆինանսական կազմակերպությունների հաճախորդների պաշտպանության նոր գործիք։ Ինչպես հայտնել է Հայաստանի կենտրոնական բանկը, օգտատերերը հնարավորություն կունենան ինքնուրույն արգելափակել որոշակի ֆինանսական գործարքներ, որոնք իրականացվում են առցանց՝ անմիջապես բջջային բանկինգի կամ բանկի կայքի միջոցով։
Այս գործառույթի միջոցով հնարավոր կլինի, օրինակ, արգելել առցանց վարկերի ձևակերպումը, ավանդային կամ խնայողական հաշիվներից միջոցների դուրսբերումը, ինչպես նաև մի շարք այլ հեռահար գործողություններ։ Անհրաժեշտության դեպքում սահմանափակումները հնարավոր կլինի հանել, սակայն դրա համար կպահանջվի անձը հաստատող փաստաթուղթ և նույնականացման ընթացակարգի անցում։
Կարգավորողը կարծում է, որ նոր մեխանիզմը թույլ կտա հաճախորդներին ավելի լավ վերահսկել իրենց անունից կատարվող գործողությունները և կդառնա լրացուցիչ պաշտպանություն խարդախությունից։ Կանոնների ուժի մեջ մտնելուց հետո նման գործիքը պարտադիր կդառնա բանկերի, օտարերկրյա բանկերի մասնաճյուղերի, վարկային կազմակերպությունների և հեռահար ֆինանսական ծառայություններ մատուցող ընկերությունների համար։ 💳🔒

From July 1, 2026, a new tool to protect clients of financial organizations will be launched in Armenia. According to the Central Bank of Armenia, users will be able to independently block certain financial transactions performed online directly through mobile banking or the bank's website.
With this feature, it will be possible, for example, to prohibit the issuance of online loans, withdrawals from deposit or savings accounts, as well as a number of other remote transactions. If necessary, the restrictions can be lifted, but this will require proof of identity and completion of the identification procedure.
The regulator believes that the new mechanism will allow customers to better control actions taken on their behalf and will provide additional protection against fraud. After the rules come into force, such a tool will become mandatory for banks, branches of foreign banks, credit organizations and companies providing remote financial services. 💳🔒