Հայաստանում հնարավոր կլինի արգելափակել ֆինանսական գործարքները մեկ սեղմումով
2026 թվականի հուլիսի 1-ից Հայաստանում կգործարկվի ֆինանսական կազմակերպությունների հաճախորդների պաշտպանության նոր գործիք։ Ինչպես հայտնել է Հայաստանի կենտրոնական բանկը, օգտատերերը հնարավորություն կունենան ինքնուրույն արգելափակել որոշակի ֆինանսական գործարքներ, որոնք իրականացվում են առցանց՝ անմիջապես բջջային բանկինգի կամ բանկի կայքի միջոցով։
Այս գործառույթի միջոցով հնարավոր կլինի, օրինակ, արգելել առցանց վարկերի ձևակերպումը, ավանդային կամ խնայողական հաշիվներից միջոցների դուրսբերումը, ինչպես նաև մի շարք այլ հեռահար գործողություններ։ Անհրաժեշտության դեպքում սահմանափակումները հնարավոր կլինի հանել, սակայն դրա համար կպահանջվի անձը հաստատող փաստաթուղթ և նույնականացման ընթացակարգի անցում։
Կարգավորողը կարծում է, որ նոր մեխանիզմը թույլ կտա հաճախորդներին ավելի լավ վերահսկել իրենց անունից կատարվող գործողությունները և կդառնա լրացուցիչ պաշտպանություն խարդախությունից։ Կանոնների ուժի մեջ մտնելուց հետո նման գործիքը պարտադիր կդառնա բանկերի, օտարերկրյա բանկերի մասնաճյուղերի, վարկային կազմակերպությունների և հեռահար ֆինանսական ծառայություններ մատուցող ընկերությունների համար։ 💳🔒

В Армении появится возможность блокировки финансовых операций одним нажатием
С 1 июля 2026 года в Армении заработает новый инструмент защиты клиентов финансовых организаций. Как сообщил Центральный банк Армении, пользователи смогут самостоятельно блокировать определённые финансовые операции, выполняемые онлайн, прямо через мобильный банкинг или сайт банка.
С помощью этой функции можно будет, например, запретить оформление онлайн-кредитов, снятие средств с депозитных или сберегательных счетов, а также ряд других дистанционных операций. При необходимости ограничения можно будет снять, однако для этого потребуется подтверждение личности и прохождение процедуры идентификации.
Регулятор считает, что новый механизм позволит клиентам лучше контролировать действия, совершаемые от их имени, и станет дополнительной защитой от мошенничества. После вступления правил в силу такой инструмент станет обязательным для банков, филиалов иностранных банков, кредитных организаций и компаний, предоставляющих дистанционные финансовые услуги. 💳🔒