Հայաստան առաջին անգամ նոր երկաթուղային երթուղով պարարտանյութերի փորձնական խմբաքանակ է ուղարկվել։ 10 փակ վագոնից բաղկացած գնացքն ուղարկվել է Ռուսաստանի Հյուսիսկովկասյան երկաթուղու կայարանից և առաքվել Հարավկովկասյան երկաթուղի՝ Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքով տարանցիկ փոխադրմամբ։
Փոխադրման կազմակերպիչը դարձել է Առաջին բեռնափոխադրող ընկերությունը՝ Ռուսաստանի խոշորագույն մասնավոր երկաթուղային օպերատորներից մեկը։ Ընկերությունում հայտնել են, որ փորձնական ուղարկումն անցել է հաջողությամբ, ինչը հնարավորություններ է բացում նոր երթուղով կանոնավոր մատակարարումների համար։
Արդեն ապրիլին նախատեսվում է մոտավորապես եռապատկել փոխադրումների ծավալները և ընդլայնել բեռների ցանկը։ Ներկայումս դիտարկվում են նաև հավաքովի բեռների, արդյունաբերական հումքի և գունավոր մետաղների փոխադրման նախագծեր նույն լոգիստիկ ուղղությամբ։ 🚆📦

В Армению впервые отправили тестовую партию удобрений по новому железнодорожному маршруту. Состав из 10 крытых вагонов был отправлен со станции Северо-Кавказская железная дорога в России и доставлен на Южно-Кавказская железная дорога транзитом через Азербайджан и Грузию.
Организатором перевозки выступила Первая грузовая компания — один из крупнейших частных железнодорожных операторов России. В компании сообщили, что тестовая отправка прошла успешно, что открывает возможности для регулярных поставок по новому маршруту.
Уже к апрелю планируется увеличить объёмы перевозок примерно втрое и расширить список грузов. Сейчас также рассматриваются проекты по транспортировке сборных грузов, промышленного сырья и цветных металлов по этому же логистическому направлению. 🚆📦