Հայաստանում աճում է հեռախոսային խարդախությունը
Հայաստանի Կենտրոնական բանկը զգուշացնում է հեռախոսային խարդախությունների դեպքերի զգալի աճի մասին և քաղաքացիներին կոչ անում ուշադիր լինել:
Խարդախները հաճախ ներկայանում են որպես հեռահաղորդակցության ընկերությունների աշխատակիցներ և կապվում են օգտատերերի հետ WhatsApp-ի միջոցով՝ խոստանալով բարելավել ինտերնետը կամ միացնել 5G-ն: «Վստահություն» ներշնչելու համար նրանք շփվում են ռուսերենով և խնդրում են միացնել էկրանի համօգտագործումը, ներբեռնել ֆայլեր կամ տեղադրել հավելվածներ:
Եթե մարդը կատարում է այս հրահանգները, հանցագործները հեռահար մուտք են ստանում հեռախոսին, բանկային հավելվածներին և անձնական տվյալներին, ինչը կարող է հանգեցնել ֆինանսական կորուստների:
ԿԲ-ն հիշեցնում է. կապի ոչ մի օպերատոր կամ բանկ չի պահանջում ֆայլերի տեղադրում կամ էկրանի համօգտագործման միացում, ուստի չպետք է բացել կասկածելի հղումներ, թույլ տալ մուտք դեպի էկրան կամ մուտքագրել գաղտնաբառեր և հաստատման կոդեր:
Բանկը խորհուրդ է տալիս զգույշ լինել և հիշել, որ խարդախների նպատակն անձնական տվյալների և գումարի գողությունն է:

The Central Bank of Armenia warns of a significant increase in telephone fraud cases and urges citizens to be vigilant.
Fraudsters often pose as employees of telecommunications companies and contact users via WhatsApp, promising to improve the internet or connect to 5G. For "trust," they communicate in Russian and ask to enable shared screen access, download files, or install applications.
If a person follows these instructions, the attackers gain remote access to the phone, banking applications, and personal data, which can lead to financial losses.
The Central Bank reminds that no telecom operator or bank requires the installation of files or enabling screen sharing, so you should not open suspicious links, give access to the screen, or enter passwords and confirmation codes.
The bank recommends exercising caution and remembering that the goal of fraudsters is to steal personal data and money.