Հայաստանում աճում է հեռախոսային խարդախությունը
Հայաստանի Կենտրոնական բանկը զգուշացնում է հեռախոսային խարդախությունների դեպքերի զգալի աճի մասին և քաղաքացիներին կոչ անում ուշադիր լինել:
Խարդախները հաճախ ներկայանում են որպես հեռահաղորդակցության ընկերությունների աշխատակիցներ և կապվում են օգտատերերի հետ WhatsApp-ի միջոցով՝ խոստանալով բարելավել ինտերնետը կամ միացնել 5G-ն: «Վստահություն» ներշնչելու համար նրանք շփվում են ռուսերենով և խնդրում են միացնել էկրանի համօգտագործումը, ներբեռնել ֆայլեր կամ տեղադրել հավելվածներ:
Եթե մարդը կատարում է այս հրահանգները, հանցագործները հեռահար մուտք են ստանում հեռախոսին, բանկային հավելվածներին և անձնական տվյալներին, ինչը կարող է հանգեցնել ֆինանսական կորուստների:
ԿԲ-ն հիշեցնում է. կապի ոչ մի օպերատոր կամ բանկ չի պահանջում ֆայլերի տեղադրում կամ էկրանի համօգտագործման միացում, ուստի չպետք է բացել կասկածելի հղումներ, թույլ տալ մուտք դեպի էկրան կամ մուտքագրել գաղտնաբառեր և հաստատման կոդեր:
Բանկը խորհուրդ է տալիս զգույշ լինել և հիշել, որ խարդախների նպատակն անձնական տվյալների և գումարի գողությունն է:

В Армении растёт телефонное мошенничество
Центральный банк Армении предупреждает о значительном увеличении случаев мошенничества по телефону и призывает граждан быть внимательными.
Мошенники часто представляются сотрудниками телекоммуникационных компаний и связываются с пользователями через WhatsApp, обещая улучшить интернет или подключить 5G. Для «доверия» они общаются на русском языке и просят включить совместный доступ к экрану, скачать файлы или установить приложения.
Если человек выполняет эти инструкции, злоумышленники получают удалённый доступ к телефону, банковским приложениям и личным данным, что может привести к финансовым потерям.
ЦБ напоминает: ни один оператор связи или банк не требует установки файлов или включения screen sharing, поэтому не следует открывать подозрительные ссылки, давать доступ к экрану или вводить пароли и коды подтверждения.
Банк рекомендует проявлять осторожность и помнить, что цель мошенников — похищение личных данных и денег.