ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանի տվյալներով՝ անցյալ տարի արևային էլեկտրակայաններին բաժին է ընկել երկրում արտադրված էլեկտրաէներգիայի ընդհանուր ծավալի 14%-ը:
Գործող արևային կայանների ընդհանուր հզորությունը գերազանցում է 1150 ՄՎտ-ը, ինչը 150 ՄՎտ-ով ավելի է, քան 2030 թվականի համար նախատեսված մակարդակը։ 2024 թվականի համեմատ հզորությունները աճել են ավելի քան 45%-ով:
2025 թվականին էլեկտրաէներգիայի ընդհանուր արտադրությունը կազմել է 10 010,3 մլն կՎտժ, ինչը 6,7%-ով ավելի է, քան 2024 թվականի ցուցանիշը։ ՋԷԿ-երին բաժին է ընկել 33,6%-ը (3 360,9 մլն կՎտժ, նվազում՝ 4,4%-ով), Հայկական ԱԷԿ-ին՝ 29,1%-ը (2 914,9 մլն կՎտժ, աճ՝ 3%-ով), ՀԷԿ-երին՝ 21%-ը (2 106,4 մլն կՎտժ, աճ՝ 2,3%-ով)։
Ձեռքբերումները ցույց են տալիս վերականգնվող էներգետիկայի արագ աճը և ավանդական աղբյուրներից կախվածության աստիճանական նվազումը:

According to the Minister of Territorial Administration and Infrastructure of the Republic of Armenia, David Khudatyan, solar power plants accounted for 14% of all electricity produced in the country last year.
The total capacity of operating solar power plants exceeds 1150 MW, which is 150 MW more than the planned level for 2030. Compared to 2024, capacities have increased by more than 45%.
Total electricity generation in 2025 amounted to 10,010.3 million kWh, which is 6.7% higher than in 2024. Thermal power plants accounted for 33.6% (3,360.9 million kWh, a decrease of 4.4%), the Armenian Nuclear Power Plant – 29.1% (2,914.9 million kWh, an increase of 3%), and hydroelectric power plants – 21% (2,106.4 million kWh, an increase of 2.3%).
The achievements show an accelerated growth of renewable energy and a gradual decrease in dependence on traditional sources.