Հայաստանի ֆոնդային բորսան դիտարկում է կրիպտոարժույթների հարթակի գործարկումը
Հայաստանի ֆոնդային բորսան՝ Armenia Securities Exchange-ը, ուսումնասիրում է կրիպտոակտիվներով առևտրի համար սեփական հարթակ ստեղծելու հնարավորությունը։ Այս մասին հայտնել է բորսայի գործադիր տնօրեն Հայկ Եգանյանը։
Նրա խոսքով՝ նախագծի մեկնարկը կարող է տեղի ունենալ մինչև 2026 թվականի վերջը։ Ներկայումս քննարկվում են ապագա հարթակի աշխատանքի տարբեր ձևաչափեր։ Տարբերակներից մեկը ենթադրում է այլ կրիպտոբորսաներում թողարկված կրիպտոակտիվների երկրորդային առևտրի կազմակերպում։ Քննարկվում է նաև սեփական թոքենների տեղաբաշխումներ անցկացնելու հնարավորությունը, ներառյալ ICO-ն։
Եգանյանը նշել է, որ նախագիծը դեռևս քննարկման փուլում է, սակայն չի բացառվում միջազգային գործընկերոջ մասնակցությունը։ Ընդ որում, հարթակի գրանցման և աշխատանքի կանոնները նախատեսվում է մշակել թափանցիկության միջազգային չափանիշներին համապատասխան։
Բացի այդ, AMX-ի ղեկավարը հիշեցրել է, որ բորսան շարունակում է զարգացնել համագործակցությունը Abu Dhabi Securities Exchange-ի հետ։ Գոյություն ունեցող կապի շնորհիվ հայ բրոքերները կարող են արժեթղթեր գնել Աբու Դաբիի բորսայում՝ առանց ԱՄԷ-ում հաշիվներ բացելու. հաշվարկներն իրականացվում են Հայաստանի ազգային դեպոզիտարիայի միջոցով։ Նման հնարավորություն կա նաև Աբու Դաբիի բրոքերների համար։

The Armenia Securities Exchange is exploring the possibility of creating its own platform for trading crypto assets. This was announced by the exchange's CEO, Hayk Yeganyan.
According to him, the project could be launched by the end of 2026. Various formats for the future platform are currently being considered. One option involves organizing secondary trading of crypto assets issued on other crypto exchanges. The possibility of conducting its own token offerings, including ICOs, is also being discussed.
Yeganyan noted that the project is still in the discussion stage, but the participation of an international partner is not excluded. At the same time, the rules for registration and operation of the platform are planned to be developed in accordance with international transparency standards.
In addition, the head of AMX recalled that the exchange continues to develop cooperation with the Abu Dhabi Securities Exchange. Thanks to the existing communication channel, brokers from Armenia can buy securities on the Abu Dhabi exchange without opening accounts in the UAE — settlements are carried out through the National Depository of Armenia. A similar opportunity is available to brokers from Abu Dhabi as well.