Հայաստանի ֆոնդային բորսան դիտարկում է կրիպտոարժույթների հարթակի գործարկումը
Հայաստանի ֆոնդային բորսան՝ Armenia Securities Exchange-ը, ուսումնասիրում է կրիպտոակտիվներով առևտրի համար սեփական հարթակ ստեղծելու հնարավորությունը։ Այս մասին հայտնել է բորսայի գործադիր տնօրեն Հայկ Եգանյանը։
Նրա խոսքով՝ նախագծի մեկնարկը կարող է տեղի ունենալ մինչև 2026 թվականի վերջը։ Ներկայումս քննարկվում են ապագա հարթակի աշխատանքի տարբեր ձևաչափեր։ Տարբերակներից մեկը ենթադրում է այլ կրիպտոբորսաներում թողարկված կրիպտոակտիվների երկրորդային առևտրի կազմակերպում։ Քննարկվում է նաև սեփական թոքենների տեղաբաշխումներ անցկացնելու հնարավորությունը, ներառյալ ICO-ն։
Եգանյանը նշել է, որ նախագիծը դեռևս քննարկման փուլում է, սակայն չի բացառվում միջազգային գործընկերոջ մասնակցությունը։ Ընդ որում, հարթակի գրանցման և աշխատանքի կանոնները նախատեսվում է մշակել թափանցիկության միջազգային չափանիշներին համապատասխան։
Բացի այդ, AMX-ի ղեկավարը հիշեցրել է, որ բորսան շարունակում է զարգացնել համագործակցությունը Abu Dhabi Securities Exchange-ի հետ։ Գոյություն ունեցող կապի շնորհիվ հայ բրոքերները կարող են արժեթղթեր գնել Աբու Դաբիի բորսայում՝ առանց ԱՄԷ-ում հաշիվներ բացելու. հաշվարկներն իրականացվում են Հայաստանի ազգային դեպոզիտարիայի միջոցով։ Նման հնարավորություն կա նաև Աբու Դաբիի բրոքերների համար։

Армянская фондовая биржа Armenia Securities Exchange изучает возможность создания собственной площадки для торговли криптоактивами. Об этом сообщил исполнительный директор биржи Hayk Yeganyan.
По его словам, запуск проекта может состояться к концу 2026 года. Сейчас рассматриваются различные форматы работы будущей платформы. Один из вариантов предполагает организацию вторичной торговли криптоактивами, выпущенными на других криптобиржах. Также обсуждается возможность проведения собственных размещений токенов, включая ICO.
Еганян отметил, что проект пока находится на стадии обсуждения, однако не исключено участие международного партнера. При этом правила регистрации и работы площадки планируется разработать в соответствии с международными стандартами прозрачности.
Кроме того, глава AMX напомнил, что биржа продолжает развивать сотрудничество с Abu Dhabi Securities Exchange. Благодаря существующему каналу связи брокеры из Армении могут покупать ценные бумаги на бирже Абу-Даби без открытия счетов в ОАЭ — расчеты проводятся через Национальный депозитарий Армении. Аналогичная возможность доступна и брокерам из Абу-Даби.