2025 թվականին հայկական բուհեր օտարերկրյա դիմորդների դիմումների թիվն աճել է 90%-ով։ Այս մասին հայտնել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ նշելով, որ նման աճը հնարավոր է դարձել փաստաթղթերի ներկայացման թվային համակարգի ներդրման շնորհիվ, որը զգալիորեն պարզեցրել է այլ երկրների ուսանողների համար ընդունելության գործընթացը։
Նրա խոսքով, առցանց հարթակը թույլ է տվել կրճատել բյուրոկրատիան և դիմումների ներկայացումն ավելի մատչելի ու հասկանալի դարձնել։ Սա մեծացրել է հետաքրքրությունը հայկական կրթության նկատմամբ և այն ավելի մրցունակ է դարձրել միջազգային ասպարեզում։
Ընդհանուր առմամբ, 2025 թվականին Հայաստանի համալսարաններ է ընդունվել 10 970 առաջին կուրսեցիներ։ Ընդ որում, նրանց 59%-ն ընտրել է STEM ուղղությունները՝ գիտություն, տեխնոլոգիաներ, ինժեներիա և մաթեմատիկա, ինչն արտացոլում է տեխնիկական և կիրառական մասնագիտությունների նկատմամբ աճող հետաքրքրությունը։

Число заявок от иностранных абитуриентов в армянские вузы в 2025 году увеличилось на 90%. Об этом сообщила Жанна Андреасян, отметив, что такой рост стал возможен благодаря внедрению цифровой системы подачи документов, которая значительно упростила процесс поступления для студентов из других стран.
По её словам, онлайн-платформа позволила сократить бюрократию и сделать подачу заявок более доступной и понятной. Это повысило интерес к армянскому образованию и сделало его более конкурентоспособным на международной арене.
Всего в 2025 году в университеты Армения поступили 10 970 первокурсников. При этом 59% из них выбрали направления STEM — науку, технологии, инженерию и математику, что отражает растущий интерес к техническим и прикладным специальностям.