Հայաստանում 2026 թվականի հունվարին արձանագրվել է ոչ առևտրային դրամական փոխանցումների զուտ աճ՝ տարեկան կտրվածքով 43,7%-ով։ Այս մասին նշվում է Համաշխարհային բանկի զեկույցում, որտեղ նշվում է, որ դինամիկան զգալիորեն գերազանցել է նախորդ տարվա ցուցանիշը։
Առանցքային գործոն է դարձել Ռուսաստանից մուտքերի աճը, որին բաժին է ընկել ընդհանուր զուտ ներհոսքի մոտ 52%-ը. ծավալն աճել է 43%-ով։ Զգալի ներդրում են ունեցել նաև ԱՄՆ-ից փոխանցումները, որոնք ապահովել են ներհոսքի 38%-ը՝ 7,6% աճով։
2025 թվականի հունվարի համեմատ, երբ աճը կազմել է 17,3%, ներկայիս տեմպերը շատ ավելի բարձր են թվում։ Հայաստանի Կենտրոնական բանկի տվյալներով՝ ֆիզիկական անձանց փոխանցումների ընդհանուր զուտ ներհոսքը կազմել է 49,7 միլիոն դոլար՝ նախորդ տարվա 34,6 միլիոնի դիմաց։

Armenia recorded a sharp increase in net non-commercial money transfers in January 2026 — by 43.7% year-on-year. This data is provided in a World Bank report, which notes that the dynamics significantly exceeded last year's figure.
The key factor was the increase in receipts from Russia, which accounted for about 52% of the total net inflow — the volume increased by 43%. A significant contribution was also made by transfers from the United States, which provided 38% of the inflow with an increase of 7.6%.
Compared to January 2025, when the increase was 17.3%, the current rates look significantly higher. According to the Central Bank of Armenia, the total net inflow of transfers to individuals reached $49.7 million against $34.6 million a year earlier.