Կանգնեցվելու է Հայկական ԱԷԿ-ը
Հայաստանում առաջիկա օրերին մեկնարկում է Հայկական ատոմակայանի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագրի երկրորդ փուլը։ Ինչպես հայտնել է ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը, կայանին սպասվում է երկարատև կանգառ՝ պլանային կանխարգելիչ լայնածավալ վերանորոգում իրականացնելու համար, որը պետք է ապահովի դրա աշխատանքը մինչև 2036 թվականը։
Առանցքային աշխատանքները կկատարվեն «Ռոսատոմի» հետ կնքված պայմանագրի շրջանակներում։ Նախագծի ֆինանսավորումն արդեն ապահովված է. այդ նպատակների համար հատկացվել է 63,2 մլրդ դրամի բյուջետային վարկ (մոտ 162 մլն դոլար)։ Սա կայանի արդիականացման ամենամեծ փուլերից մեկն է վերջին տարիներին։
Զուգահեռաբար, իշխանությունները պատրաստվում են հաջորդ քայլին՝ նոր ատոմակայանի կառուցմանը։ Նախարարի խոսքով, խոսքը մոդուլային կայանի մասին է, և կոնկրետ նախագծի ընտրությունը նախատեսվում է ավարտել 2026 թվականի ընթացքում կամ 2027-ի սկզբին։

Армянскую АЭС остановят
В Армении в ближайшие дни стартует второй этап программы продления срока эксплуатации Армянской АЭС. Как сообщил министр инфраструктур Давид Худатян, станцию ждет длительная остановка для проведения масштабного планово-предупредительного ремонта, который должен обеспечить её работу до 2036 года.
Ключевые работы будут выполнены в рамках контракта с «Росатомом». Финансирование проекта уже обеспечено: на эти цели выделен бюджетный заем в размере 63,2 млрд драмов (около $162 млн). Это один из крупнейших этапов модернизации станции за последние годы.
Параллельно власти готовятся к следующему шагу — строительству новой АЭС. По словам министра, речь идет о модульной станции, а выбор конкретного проекта планируется завершить в течение 2026 года или в начале 2027-го.