Բանկային գաղտնիքը "թվայնացվում է". Հայաստանում կարագացվի ուժայինների մուտքը դեպի տվյալները
Վերջին տարիներին կտրուկ աճել է բանկային գաղտնիք պարունակող տվյալների տրամադրման մասին որոշումների թիվը
Հայաստանում փոփոխություններ են նախապատրաստում, որոնք թույլ կտան բանկային գաղտնիք պարունակող տեղեկատվությունը առգրավել էլեկտրոնային ֆորմատով։ Այս մասին հայտնել է արդարադատության փոխնախարար Գևորգ Կոչարյանը՝ ներկայացնելով Քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու փաթեթը։ Նորամուծությունն արդեն քննարկվում է խորհրդարանում առաջին ընթերցմամբ։
Պաշտոնյայի խոսքով, վերջին տարիներին կտրուկ աճել է բանկային գաղտնիք պարունակող տվյալների տրամադրման մասին որոշումների թիվը։ Սա հանգեցրել է ֆինանսական կազմակերպությունների և իրավապահ մարմինների ծանրաբեռնվածության ավելացմանը, ինչպես նաև տեղեկատվության մշակման և փոխանցման ժամկետների ձգձգմանը։
Էլեկտրոնային ձևաչափին անցումը պետք է արագացնի գործընթացը և կրճատի ռեսուրսների ծախսերը։ Նախատեսվում է գործարկել պաշտպանված կապի ուղի, որի միջոցով բանկերը տվյալները կփոխանցեն ուղղակիորեն ուժային կառույցներին՝ նվազագույնի հասցնելով մարդու մասնակցությունը և նվազեցնելով ուշացումների ռիսկը։

Banking Secrecy Goes "Digital": Armenia to Expedite Law Enforcement Access to Data
The number of decisions to provide data protected by banking secrecy has increased sharply in recent years
Armenia is preparing changes that will allow the seizure of information containing banking secrecy in electronic format. This was announced by Deputy Minister of Justice Gevorg Kocharyan, presenting a package of amendments to the Criminal Procedure Code. The innovation is already being considered by parliament in the first reading.
According to the official, the number of decisions to provide data protected by banking secrecy has increased sharply in recent years. This has led to an increase in the burden on financial organizations and law enforcement agencies, as well as to delays in the processing and transmission of information.
The transition to electronic format should speed up the process and reduce resource costs. It is planned to launch a secure communication channel through which banks will transmit data directly to law enforcement agencies, minimizing human involvement and reducing the risk of delays.