Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտը արագ աճ է ցուցադրում. 2025 թվականի արդյունքներով դրա շրջանառությունը գերազանցել է 1 տրիլիոն դրամը։ Համեմատության համար նշենք, որ մեկ տարի առաջ ցուցանիշը կազմում էր մոտ 942 միլիարդ դրամ։ Այս մասին խորհրդարանական տնտեսական հարցերի հանձնաժողովի նիստում հայտնել է բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը։
Ոչ պակաս նկատելի է շուկայի մասնակիցների թվի դինամիկան։ 2025 թվականին ՏՏ ոլորտում արդեն աշխատում էր 10 778 ընկերություն, մինչդեռ 2024 թվականի վերջին դրանց թիվը 8 072 էր։ Այսպիսով, ոլորտը ցույց է տալիս ոչ միայն եկամուտների աճ, այլև բիզնեսի ակտիվ ընդլայնում։
Շրջանառության և ընկերությունների թվի ավելացումը վկայում է երկրի տեխնոլոգիական էկոհամակարգի շարունակական զարգացման մասին։ Ոլորտն ամրապնդում է իր դիրքերը որպես տնտեսության հիմնական շարժիչ ուժերից մեկը՝ ներգրավելով նոր նախագծեր և ներդրումներ։

ИТ-сектор Армении пробил триллион: рынок растёт быстрее ожиданий
Высокотехнологичный сектор Армении демонстрирует стремительный рост: по итогам 2025 года его оборот превысил 1 трлн драмов. Для сравнения, годом ранее показатель находился на уровне около 942 млрд драмов. Об этом сообщил министр высокотехнологичной промышленности Мхитар Айрапетян на заседании парламентской комиссии по экономическим вопросам.
Не менее заметна динамика по числу участников рынка. В 2025 году в ИТ-сфере уже работало 10 778 компаний, тогда как в конце 2024 года их было 8 072. Таким образом, отрасль показывает не только рост выручки, но и активное расширение бизнеса.
Увеличение оборота и числа компаний свидетельствует о продолжающемся развитии технологической экосистемы страны. Сектор укрепляет позиции как один из ключевых драйверов экономики, привлекая новые проекты и инвестиции.