Հայաստանի Կենտրոնական բանկը պաշտպանել է կրիպտոարժույթների շուկան
Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը մեկնաբանել է կրիպտոարժույթների շուկայի մասնակիցների քննադատությունները «Կրիպտո ակտիվների մասին» օրենքի վերաբերյալ: Նրա խոսքով՝ կարգավորիչը լիովին տեղյակ է դիտողություններին և ակտիվորեն համագործակցում է ոլորտի հետ՝ կազմակերպելով կրիպտոընկերությունների ներկայացուցիչների հանդիպումները բանկերի հետ:
Շուկայի մասնակիցները կարծում են, որ օրենքը չափազանց նեղ է և թերի, ինչը դժվարացնում է արդյունաբերության աշխատանքը: Հիշեցնենք, որ փաստաթուղթն ուժի մեջ է մտել 2025 թվականի հուլիսի 4-ին և սահմանում է կրիպտո ակտիվների առևտրի, ծառայությունների մատուցման և շուկայի վերահսկման կանոնները:
Կենտրոնական բանկում ընդգծում են, որ օրենքով նախատեսված մեխանիզմները կոչված են շուկա թույլ տալ միայն ստուգված և թափանցիկ ընկերություններին, ինչը պետք է պաշտպանի կրիպտո ակտիվներ գնողների իրավունքները և բարձրացնի վստահությունը ոլորտի նկատմամբ:

ЦБ Армении встал на защиту крипторынка
Глава Центрального банка Армении Мартин Галстян прокомментировал критику участников крипторынка в адрес закона «О криптоактивах». По его словам, регулятор полностью осведомлён о замечаниях и активно взаимодействует с отраслью, организуя встречи представителей криптокомпаний с банками.
Участники рынка считают закон слишком узким и неполным, что затрудняет работу индустрии. Напомним, документ вступил в силу 4 июля 2025 года и устанавливает правила торговли криптоактивами, оказания услуг и надзора за рынком.
В ЦБ подчёркивают, что предусмотренные законом механизмы призваны допускать к рынку только проверенные и прозрачные компании, что должно защищать права покупателей криптоактивов и повышать доверие к отрасли.