Հայաստանը խաղադրույք է կատարում արհեստական բանականության վրա
Հայաստանը քննարկումներից անցնում է արհեստական բանականության ոլորտում նախագծերի գործնական իրականացմանը:
Երկրում արդեն իսկ մեկնարկում են մասնագիտացված տվյալների կենտրոնների և ամպային հարթակների ստեղծման նախաձեռնություններ՝ տասնյակ միլիոնավոր դոլարների ներդրումներով: Նման նախագծերից մեկը Eleveight AI-ի կողմից հանրային AI-ամպն է, որն ուղղված է բարձր արտադրողականությամբ հաշվարկների հետ աշխատանքին:
Ինչպես նշել է ընկերության ղեկավար Արման Ալեքսանյանը, արհեստական բանականությունը կներդրվի ֆինանսական հատվածի գրեթե բոլոր գործընթացներում՝ վերլուծությունից և ավտոմատացումից մինչև ռիսկերի կառավարում: Միևնույն ժամանակ, Հայաստանն ունի AI ծառայությունների տարածաշրջանային հարթակ դառնալու ներուժ՝ շնորհիվ հաշվողական ռեսուրսների, ենթակառուցվածքների և տեխնոլոգիական լուծումների, ներառյալ Nvidia սարքավորումները:
Eleveight AI նախագծի առաջին փուլը գնահատվում է մոտ 70 միլիոն դոլար, իսկ Սևանի տարածքում տվյալների կենտրոնի գործարկումը սպասվում է մոտ ժամանակներս: Փորձագետի կարծիքով՝ ոլորտի հետագա զարգացումը կախված կլինի կարգավորման և նորարարությունների խթանման միջև հավասարակշռությունից, ներառյալ կրիպտոակտիվների և թվային ֆինանսական գործիքների նկատմամբ մոտեցումները:

Armenia is moving from discussions to practical implementation of projects in the field of artificial intelligence.
The country is already launching initiatives to create specialized data centers and cloud platforms with investments of tens of millions of dollars. One such project is the public AI cloud from Eleveight AI, focused on working with high-performance computing.
According to the head of the company, Arman Aleksanyan, AI will be implemented in almost all processes of the financial sector — from analytics and automation to risk management. At the same time, Armenia has the potential to become a regional platform for AI services due to access to computing resources, infrastructure, and technological solutions, including Nvidia equipment.
The first phase of the Eleveight AI project is estimated at approximately $70 million, and the launch of the data center in the Sevan area is expected in the near future. According to the expert, further development of the industry will depend on the balance between regulation and stimulation of innovation, including approaches to crypto assets and digital financial instruments.