Հայաստանը խաղադրույք է կատարում արհեստական բանականության վրա
Հայաստանը քննարկումներից անցնում է արհեստական բանականության ոլորտում նախագծերի գործնական իրականացմանը:
Երկրում արդեն իսկ մեկնարկում են մասնագիտացված տվյալների կենտրոնների և ամպային հարթակների ստեղծման նախաձեռնություններ՝ տասնյակ միլիոնավոր դոլարների ներդրումներով: Նման նախագծերից մեկը Eleveight AI-ի կողմից հանրային AI-ամպն է, որն ուղղված է բարձր արտադրողականությամբ հաշվարկների հետ աշխատանքին:
Ինչպես նշել է ընկերության ղեկավար Արման Ալեքսանյանը, արհեստական բանականությունը կներդրվի ֆինանսական հատվածի գրեթե բոլոր գործընթացներում՝ վերլուծությունից և ավտոմատացումից մինչև ռիսկերի կառավարում: Միևնույն ժամանակ, Հայաստանն ունի AI ծառայությունների տարածաշրջանային հարթակ դառնալու ներուժ՝ շնորհիվ հաշվողական ռեսուրսների, ենթակառուցվածքների և տեխնոլոգիական լուծումների, ներառյալ Nvidia սարքավորումները:
Eleveight AI նախագծի առաջին փուլը գնահատվում է մոտ 70 միլիոն դոլար, իսկ Սևանի տարածքում տվյալների կենտրոնի գործարկումը սպասվում է մոտ ժամանակներս: Փորձագետի կարծիքով՝ ոլորտի հետագա զարգացումը կախված կլինի կարգավորման և նորարարությունների խթանման միջև հավասարակշռությունից, ներառյալ կրիպտոակտիվների և թվային ֆինանսական գործիքների նկատմամբ մոտեցումները:

Армения переходит от обсуждений к практической реализации проектов в сфере искусственного интеллекта.
В стране уже запускаются инициативы по созданию специализированных дата-центров и облачных платформ с инвестициями в десятки миллионов долларов. Одним из таких проектов стал публичный AI-облако от Eleveight AI, ориентированное на работу с высокопроизводительными вычислениями.
Как отметил глава компании Арман Алексанян, ИИ будет внедряться практически во все процессы финансового сектора — от аналитики и автоматизации до управления рисками. При этом у Армении есть потенциал стать региональной площадкой для AI-сервисов благодаря доступу к вычислительным ресурсам, инфраструктуре и технологическим решениям, включая оборудование Nvidia.
Первая фаза проекта Eleveight AI оценивается примерно в $70 млн, а запуск дата-центра в районе Севана ожидается в ближайшее время. По мнению эксперта, дальнейшее развитие отрасли будет зависеть от баланса между регулированием и стимулированием инноваций, включая подходы к криптоактивам и цифровым финансовым инструментам.