Հայաստանը լրացուցիչ €135 միլիոն ֆինանսավորում կստանա էներգահամակարգի զարգացման համար «Կովկասյան էլեկտրաէներգետիկ ցանց» ծրագրի շրջանակներում: Համապատասխան համաձայնագրերը ստորագրվել են երկրի կառավարության, Եվրամիության և Գերմանիայի մասնակցությամբ: Հեռանկարում նախագիծը պետք է ապահովի հանրապետության միացումը եվրոպական էներգահամակարգին:
Միջոցների հիմնական մասը՝ €120 միլիոնը, կտրամադրվի գերմանական KfW բանկի կողմից որպես վարկ Գերմանիայի պետական երաշխիքների ներքո, ևս €15 միլիոն կհատկացնի ԵՄ-ն դրամաշնորհի ձևաչափով: Հաշվի առնելով նախկինում համաձայնեցված ծրագրերը՝ եվրոպական ֆինանսավորման ընդհանուր ծավալն արդեն հասնում է €313,2 միլիոնի, լրացուցիչ €10 միլիոն կներդնի Եվրոպական ներդրումային բանկը:
Նախաձեռնությունը ուղղված է երկրի էներգետիկ կայունության բարձրացմանը, վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների զարգացմանը և տարածաշրջանային շուկայում ինտեգրման խորացմանը: Երկարաժամկետ հեռանկարում դա կընդլայնի էլեկտրաէներգիայի անդրսահմանային փոխանակման հնարավորությունները և կմոտեցնի Հայաստանը եվրոպական էներգետիկ համակարգին:

Европа подключает Армению к своей энергосети: €135 млн на стратегический проект
Армения получит дополнительное финансирование в размере €135 млн на развитие энергосистемы в рамках программы «Кавказская электроэнергетическая сеть». Соответствующие соглашения подписаны при участии правительства страны, Евросоюза и Германии. В перспективе проект должен обеспечить подключение республики к европейской энергосистеме.
Основная часть средств — €120 млн — будет предоставлена в виде кредита немецким банком KfW под государственные гарантии Германии, ещё €15 млн выделит ЕС в формате гранта. С учётом ранее согласованных программ общий объём европейского финансирования уже достигает €313,2 млн, дополнительно €10 млн инвестирует Европейский инвестиционный банк.
Инициатива направлена на повышение энергетической устойчивости страны, развитие возобновляемых источников энергии и углубление интеграции в региональный рынок. В долгосрочной перспективе это расширит возможности трансграничного обмена электроэнергией и приблизит Армению к европейской энергетической системе.