Հայաստանը խոչընդոտում է կրիպտոինովացիաները. շուկան սպասում է հստակ նպատակի և կարգավորողի աջակցությանը
Eleveight AI-ի համահիմնադիրը կոչ է անում որոշել ոլորտի զարգացման ռազմավարությունը
Կրիպտոակտիվների կարգավորումը Հայաստանում դեռևս մնում է պահպանողական, ինչը, Eleveight AI-ի համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Արման Ալեքսանյանի կարծիքով, զսպում է ոլորտի զարգացումը։ Նրա խոսքով, շուկայում նպատակների միասնական ընկալում չկա. ոմանք կենտրոնացած են նախագծերի թվի աճի վրա, մյուսները՝ խոշոր նախաձեռնությունների վրա, և կարգավորող մոդելն այդ նպատակների համար կառուցված չէ։
Ներկայումս Հայաստանում կիրառվում է արտերկրների հարմարեցված փորձը, որն ուղղված է ռիսկերի նվազեցմանը, բայց ոչ միշտ է խթանում նոր նախագծերի առաջացումը։
Իրավիճակը նման է հավի և ձվի. նախագծերի բացակայությունը դանդաղեցնում է կարգավորման զարգացումը, իսկ ոչ բավարար հարմարեցված կանոնները խանգարում են ստարտափների առաջացմանը, ինչպես նշել է Ալեքսանյանը։
«Կրիպտոակտիվների մասին» օրենքը, որն ուժի մեջ է մտել 2025 թվականի հուլիսի 4-ին, սահմանում է առևտրի, ծառայությունների մատուցման և վերահսկողության շրջանակները՝ սահմանափակելով շուկան ստուգված և թափանցիկ ընկերություններով։ Փորձագետների կարծիքով, հետագա աճն ու նորարարությունները հնարավոր են միայն կարգավորողի և շուկայի մասնակիցների համաձայնեցված աշխատանքի և ոլորտի զարգացման նպատակների հստակ սահմանման դեպքում։

Регулирование криптоактивов в Армении пока остается консервативным, что, по мнению Армана Алексаняна, соучредителя и генерального директора Eleveight AI, сдерживает развитие отрасли. По его словам, на рынке нет единого понимания целей: одни ориентированы на рост числа проектов, другие — на концентрацию на крупных инициативах, и регуляторная модель под эти цели не выстроена.
Сейчас в Армении применяется адаптированная практика зарубежных стран, направленная на снижение рисков, но не всегда стимулирующая появление новых проектов.
Ситуация похожа на курицу и яйцо: отсутствие проектов замедляет развитие регулирования, а недостаточно адаптированные правила мешают появлению стартапов, как отметил Алексанян.
Закон «О криптоактивах», вступивший в силу 4 июля 2025 года, устанавливает рамки торговли, оказания услуг и надзора, ограничивая рынок проверенными и прозрачными компаниями. По мнению экспертов, дальнейший рост и инновации возможны только при согласованной работе регулятора и участников рынка и ясном определении целей развития отрасли.