Հայաստանը դառնում է Կովկասի թվային առաջատարը
Հայաստանը նկատելի առաջընթաց է գրանցել հեռահաղորդակցության և թվային ենթակառուցվածքի զարգացման գործում, «Հեռահաղորդակցության շաբաթ 2026»-ի բացմանը հայտարարել է ՀՀ օպերատորների միության տնօրեն Քրիստինե Գյոնչյանը։ Նա ընդգծել է, որ ժամանակակից թվային տեխնոլոգիաներն այլևս պարզապես ծառայություն չեն, այլ տնտեսության, կրթության, պետական ծառայությունների և նորարարությունների հիմքը։
Գյոնչյանը նշել է, որ «Հեռահաղորդակցության շաբաթ» նախաձեռնությունը միավորում է պետության, մասնավոր հատվածի և միջազգային մասնակիցների ջանքերը՝ ստեղծելով երկխոսության և գործընկերության հարթակ։ «Թվային ենթակառուցվածքը ձևավորում է միջավայր, որտեղ զարգանում է բիզնեսը և հասարակությունը», — հավելել է նա՝ ընդգծելով ՏՀՏ կայուն զարգացման կարևորությունը։
Միջոցառման ծրագիրը հագեցած է իրադարձություններով. մարտի 24-ին կկայանա Հեռահաղորդակցության միջազգային միության համաժողովը՝ կենտրոնանալով արհեստական ​​ինտելեկտի վրա, մարտի 25-ին՝ ՏՀՏ-ի կարգավորման սեմինար և կլոր սեղան՝ նվիրված մեդիայի ժամանակակից միտումներին։ Մարտի 26-ին մասնակիցները կայցելեն հեռահաղորդակցական օբյեկտներ, իսկ մարտի 27-ը հայտարարվել է ակադեմիական օր՝ կրթական նիստերով և վարպետության դասերով։

Армения достигла заметного прогресса в телекоммуникациях и развитии цифровой инфраструктуры, заявила директор Союза операторов РА Кристине Гёнчян на открытии «Недели телекоммуникаций 2026». Она подчеркнула, что современные цифровые технологии уже не просто сервис, а фундамент для экономики, образования, государственных услуг и инноваций.
Гёнчян отметила, что инициатива «Неделя телекоммуникаций» объединяет усилия государства, частного сектора и международных участников, создавая платформу для диалога и партнерства. «Цифровая инфраструктура формирует среду, в которой развивается бизнес и общество», — добавила она, акцентируя важность устойчивого развития ИКТ.
Программа мероприятия насыщена событиями: 24 марта пройдет конференция Международного союза телекоммуникаций с акцентом на искусственный интеллект, 25 марта — семинар по регулированию ИКТ и круглый стол по современным трендам медиа. 26 марта участники посетят телекоммуникационные объекты, а 27 марта объявлен академическим днем с образовательными сессиями и мастер-классами.