Հայաստանի էլեկտրական ցանցերը ժամանակից շուտ մարեցին մոտ 9 միլիոն դոլարի վարկը տեղական բանկերից մեկի առջև՝ առանց լրացուցիչ ֆինանսավորում ներգրավելու։ Այս մասին հայտնել է ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանը՝ նշելով, որ հաշվարկներն իրականացվել են ընկերության սեփական միջոցներով։
Նրա խոսքով, պարտավորությունների ընդհանուր ծավալը վարչական վարույթի մեկնարկի պահին մոտ 397 միլիոն դոլարից նվազել է մինչև ներկայիս մոտ 350 միլիոն դոլար։ Կառավարման 8 ամսվա ընթացքում ընկերությունը մարել է նաև ավելի քան 47 միլիոն դոլարի պարտք՝ զուգահեռաբար պահպանելով էներգահամակարգի կայուն աշխատանքը։
Զուգահեռաբար, Հայաստանի իշխանությունները դիտարկում են ընկերության ազգայնացման տարբերակը՝ այն ճանաչելով ռազմավարական նշանակություն ունեցող։ Ավելի վաղ կարգավորիչը նախաձեռնել էր էլեկտրաէներգիայի բաշխման լիցենզիայի հետկանչը՝ մատնանշելով մի շարք խախտումներ, ներառյալ հաշվետվությունների, ներդրումային ծրագրերի և ակտիվների կառավարման հետ կապված խնդիրները։ Ընկերության ներկայացուցիչները համաձայն չեն այս եզրակացությունների հետ։

Электрические сети Армении досрочно погасили кредит на сумму около $9 млн перед одним из местных банков, не привлекая дополнительного финансирования. Об этом сообщил временный управляющий Романос Петросян, отметив, что расчёты были выполнены за счёт собственных средств компании.
По его данным, общий объём обязательств снизился с примерно $397 млн на момент начала административного производства до около $350 млн в настоящее время. За 8 месяцев управления компания также погасила свыше $47 млн долгов, совмещая это с поддержанием стабильной работы энергосистемы.
Параллельно власти Армении рассматривают вариант национализации компании, признав её стратегически важной. Ранее регулятор инициировал отзыв лицензии на распределение электроэнергии, указав на ряд нарушений, включая проблемы с отчётностью, инвестиционными программами и управлением активами. Представители компании с этими выводами не согласны.