Հայաստանի էլեկտրական ցանցերը ժամանակից շուտ մարեցին մոտ 9 միլիոն դոլարի վարկը տեղական բանկերից մեկի առջև՝ առանց լրացուցիչ ֆինանսավորում ներգրավելու։ Այս մասին հայտնել է ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանը՝ նշելով, որ հաշվարկներն իրականացվել են ընկերության սեփական միջոցներով։
Նրա խոսքով, պարտավորությունների ընդհանուր ծավալը վարչական վարույթի մեկնարկի պահին մոտ 397 միլիոն դոլարից նվազել է մինչև ներկայիս մոտ 350 միլիոն դոլար։ Կառավարման 8 ամսվա ընթացքում ընկերությունը մարել է նաև ավելի քան 47 միլիոն դոլարի պարտք՝ զուգահեռաբար պահպանելով էներգահամակարգի կայուն աշխատանքը։
Զուգահեռաբար, Հայաստանի իշխանությունները դիտարկում են ընկերության ազգայնացման տարբերակը՝ այն ճանաչելով ռազմավարական նշանակություն ունեցող։ Ավելի վաղ կարգավորիչը նախաձեռնել էր էլեկտրաէներգիայի բաշխման լիցենզիայի հետկանչը՝ մատնանշելով մի շարք խախտումներ, ներառյալ հաշվետվությունների, ներդրումային ծրագրերի և ակտիվների կառավարման հետ կապված խնդիրները։ Ընկերության ներկայացուցիչները համաձայն չեն այս եզրակացությունների հետ։

Minus $9 million of debt: "Electric Networks of Armenia" prematurely closed the loan without external assistance
The company is reducing its obligations and preparing for possible nationalization
Electric Networks of Armenia prematurely repaid a loan of about $9 million to one of the local banks without attracting additional funding. This was announced by interim manager Romanos Petrosyan, noting that the settlements were made from the company's own funds.
According to him, the total amount of obligations decreased from approximately $397 million at the start of administrative proceedings to approximately $350 million at present. Over 8 months of management, the company also repaid over $47 million in debts, combining this with maintaining the stable operation of the power system.
At the same time, the Armenian authorities are considering the option of nationalizing the company, recognizing it as strategically important. Earlier, the regulator initiated the revocation of the electricity distribution license, citing a number of violations, including problems with reporting, investment programs and asset management. Representatives of the company disagree with these conclusions.