Հայաստանում նախատեսվում է «Արհեստական բանականության սերունդ» և STEP. ai ծրագրերը դարձնել պարտադիր երկրի բոլոր դպրոցների համար։ Կրթության նախարարությունը հայտնել է, որ արհեստական բանականության ներդրումը ուսումնական գործընթացում արդեն ներառվել է բարեփոխումների նախապատրաստված ճանապարհային քարտեզում։
Բարեփոխումն ընդգրկում է երեք ուղղություն՝ դպրոցականների և մանկավարժների ուսուցումը արհեստական բանականության հետ աշխատելու համար, արհեստական բանականության գործիքների ներդրումը դասերին և դասավանդման մեթոդիկայի վերանայումը։ Հիմնական շեշտը դրվում է կիրառական մաթեմատիկայի, քննադատական մտածողության և բարդ խնդիրների լուծման վրա։ Կանխատեսվում է, որ շրջանավարտների մինչև 15%-ը կարիերա կընտրի արհեստական բանականության ոլորտում։
«Արհեստական բանականության սերունդ» ծրագիրն արդեն ընդլայնվել է. եթե նախկինում այն ընդգրկում էր 15 դպրոց, ապա այժմ՝ ավելի քան երկու տասնյակ, և ապագայում նախատեսվում է մասշտաբավորել տասնյակ ուսումնական հաստատություններում ամբողջ երկրում։ Աշակերտները ստեղծում են իրական նախագծեր՝ ալգորիթմներից մինչև անօդաչու թռչող սարքեր հրդեհների մոնիտորինգի համար։ Ուսուցումը լրացվում է STEP. ai հիբրիդային հարթակով՝ առցանց դասընթացներով, վիկտորինաներով և վիրտուալ լաբորատորիաներով՝ տեխնոլոգիական ընկերությունների աջակցությամբ, որպեսզի ձևավորվի մի սերունդ, որը պատրաստ է կիրառել արհեստական բանականությունը տնտեսության զարգացման համար։

The reform covers three areas
Armenia plans to make the "Generation AI" and STEP.ai programs mandatory for all schools in the country. The Ministry of Education announced that the introduction of artificial intelligence into the educational process has already been included in the prepared roadmap for the reform.
The reform covers three areas: training schoolchildren and teachers to work with AI, introducing AI tools into lessons, and revising teaching methods. The main emphasis is on applied mathematics, critical thinking, and solving complex problems. It is predicted that up to 15% of graduates will choose a career in the field of AI.
The "Generation AI" program has already been expanded: if previously it covered 15 schools, now it covers more than two dozen, and in the future it is planned to scale it to dozens of educational institutions throughout the country. Students create real projects — from algorithms to drones for monitoring fires. The training is complemented by the STEP.ai hybrid platform with online courses, quizzes, and virtual laboratories with the support of technology companies, in order to form a generation ready to use AI for economic development.