Հայաստանում նախատեսվում է «Արհեստական բանականության սերունդ» և STEP. ai ծրագրերը դարձնել պարտադիր երկրի բոլոր դպրոցների համար։ Կրթության նախարարությունը հայտնել է, որ արհեստական բանականության ներդրումը ուսումնական գործընթացում արդեն ներառվել է բարեփոխումների նախապատրաստված ճանապարհային քարտեզում։
Բարեփոխումն ընդգրկում է երեք ուղղություն՝ դպրոցականների և մանկավարժների ուսուցումը արհեստական բանականության հետ աշխատելու համար, արհեստական բանականության գործիքների ներդրումը դասերին և դասավանդման մեթոդիկայի վերանայումը։ Հիմնական շեշտը դրվում է կիրառական մաթեմատիկայի, քննադատական մտածողության և բարդ խնդիրների լուծման վրա։ Կանխատեսվում է, որ շրջանավարտների մինչև 15%-ը կարիերա կընտրի արհեստական բանականության ոլորտում։
«Արհեստական բանականության սերունդ» ծրագիրն արդեն ընդլայնվել է. եթե նախկինում այն ընդգրկում էր 15 դպրոց, ապա այժմ՝ ավելի քան երկու տասնյակ, և ապագայում նախատեսվում է մասշտաբավորել տասնյակ ուսումնական հաստատություններում ամբողջ երկրում։ Աշակերտները ստեղծում են իրական նախագծեր՝ ալգորիթմներից մինչև անօդաչու թռչող սարքեր հրդեհների մոնիտորինգի համար։ Ուսուցումը լրացվում է STEP. ai հիբրիդային հարթակով՝ առցանց դասընթացներով, վիկտորինաներով և վիրտուալ լաբորատորիաներով՝ տեխնոլոգիական ընկերությունների աջակցությամբ, որպեսզի ձևավորվի մի սերունդ, որը պատրաստ է կիրառել արհեստական բանականությունը տնտեսության զարգացման համար։

Армения интегрирует ИИ в школы: «Поколение ИИ» и STEP. ai станут общедоступными
В Армении планируется сделать программы «Поколение ИИ» и STEP. ai обязательными для всех школ страны. Министерство образования сообщило, что внедрение искусственного интеллекта в учебный процесс уже включено в подготовленную дорожную карту реформы.
Реформа охватывает три направления: обучение школьников и педагогов работе с ИИ, внедрение ИИ-инструментов в уроки и пересмотр методики преподавания. Основной акцент делается на прикладной математике, критическом мышлении и решении сложных задач. Прогнозируется, что до 15% выпускников выберут карьеру в сфере ИИ.
Программа «Поколение ИИ» уже расширена: если ранее она охватывала 15 школ, сейчас — более двух десятков, и в будущем планируется масштабирование на десятки учебных заведений по всей стране. Ученики создают реальные проекты — от алгоритмов до дронов для мониторинга пожаров. Обучение дополняется гибридной платформой STEP. ai с онлайн-курсами, квизами и виртуальными лабораториями при поддержке технологических компаний, чтобы формировать поколение, готовое применять ИИ для развития экономики.