Հայաստանը պատրաստում է սեփական AI-ամպը
Հայաստանում մեկնարկում է Eleveight AI նախագիծը, որը նախատեսում է արհեստական բանականության խնդիրների համար հանրային ամպի ստեղծում՝ հիմնված Nvidia-ի ժամանակակից գրաֆիկական պրոցեսորների վրա։ Նախագծի առաջին փուլի ներդրումները կազմել են մոտ 70 միլիոն դոլար, ինչը հնարավորություն է տալիս արդեն այժմ սարքավորումների հավաքում և փորձարկում իրականացնել Սևանից ոչ հեռու գտնվող Գագարինում:
Ինչպես նշում է գլխավոր տնօրեն Արման Ալեքսանյանը, ամպն օգտագործվելու է բանկային հատվածում և ֆինտեխում մթերքների մշակման և ներդրման համար։ Բարձր տեխնոլոգիական ենթակառուցվածքի ստեղծումը նոր հնարավորություններ է բացում թվային փոխակերպումն արագացնելու և երկրի տնտեսության մեջ առաջադեմ AI լուծումներ ներդնելու համար:
Նախագիծը կզարգանա փուլ առ փուլ, և դրա մեկնարկը խոստանում է կատալիզատոր դառնալ տեխնոլոգիաների տեղական շուկայի զարգացման և հայկական AI էկոհամակարգի նկատմամբ միջազգային ուշադրության գրավման համար։ Պաշտոնական բացումը սպասվում է մոտ ժամանակներս, և այն ընկերություններին և ստարտափներին թույլ կտա օգտագործել ամպային հզորությունները բարդ հաշվարկների և նորարարական լուծումների համար:

Армения готовит собственное ИИ-облако
В Армении стартует проект Eleveight AI, который предусматривает создание публичного облака для задач искусственного интеллекта на базе современных графических процессоров Nvidia. Первая фаза инвестиций в проект составила около $70 млн, что позволяет уже сейчас проводить сборку и тестирование оборудования в Гагарине недалеко от Севана.
По словам генерального директора Армана Алексаняна, облако будет использоваться для разработки и внедрения продуктов в банковском секторе и финтехе. Создание высокотехнологичной инфраструктуры открывает новые возможности для ускорения цифровой трансформации и внедрения передовых AI-решений в экономике страны.
Проект будет развиваться поэтапно, а его запуск обещает стать катализатором для развития локального рынка технологий и привлечения международного внимания к армянской AI-экосистеме. Официальное открытие ожидается в ближайшее время, и оно позволит компаниям и стартапам использовать облачные мощности для сложных вычислений и инновационных решений.