Ամերիաբանկը միացել է արհեստական ինտելեկտի ոլորտում լայնածավալ նախագծի ֆինանսավորմանը՝ հատկացնելով 60 միլիոն դոլար Firebird AI ընկերության տվյալների կենտրոնի կառուցման համար: Այս քայլը մեկնարկային կետ դարձավ երկրի առանցքային տեխնոլոգիական նախագծերից մեկի իրականացման համար:
Ապագա կենտրոնը ստեղծվում է Firebird-ի, Nvidia-ի, Dell Technologies-ի և Հայաստանի կառավարության մասնակցությամբ։ Ակնկալվում է, որ այն կդառնա տարածաշրջանում ամենամեծը և ամենաարդյունավետը՝ հզոր ենթակառուցվածքի հասանելիություն բացելով գիտական կազմակերպությունների, ՏՏ ընկերությունների և արհեստական ինտելեկտով աշխատող բիզնեսի համար:
Նախագիծը պետք է արագացնի առաջադեմ տեխնոլոգիաների ներդրումը և ամրապնդի Հայաստանի դիրքերը համաշխարհային տեխնոլոգիական քարտեզում: Միևնույն ժամանակ, Ամերիաբանկը պահպանում է երկրի խոշորագույն կորպորատիվ վարկատուի կարգավիճակը. նրա պորտֆելը, ներառյալ լիզինգը և ֆակտորինգը, արդեն գերազանցել է 1 տրիլիոն դրամը, ինչը ռեկորդ է բանկային համակարգի համար:

В Армении строят самый мощный дата-центр региона
Америабанк подключился к финансированию масштабного проекта в сфере искусственного интеллекта, выделив 60 млн долларов на строительство дата-центра компании Firebird AI. Этот шаг стал отправной точкой для реализации одного из ключевых технологических проектов страны.
Будущий центр создается при участии Firebird, Nvidia, Dell Technologies и правительства Армении. Ожидается, что он станет крупнейшим и самым производительным в регионе, открыв доступ к мощной инфраструктуре для научных организаций, IT-компаний и бизнеса, работающего с ИИ.
Проект должен ускорить внедрение передовых технологий и укрепить позиции Армении на глобальной технологической карте. При этом Америабанк сохраняет статус крупнейшего корпоративного кредитора страны — его портфель, включая лизинг и факторинг, уже превысил 1 трлн драмов, что остается рекордом для банковской системы.