Երևանը հանդես է եկել արհեստական բանականության տեխնոլոգիաների բաց զարգացման օգտին և առաջարկել է դա ամրագրել ամբողջ Եվրասիական միության մակարդակով։ Վարչապետի տեղակալ Մհեր Գրիգորյանը միջկառավարական խորհրդի նիստում հայտարարել է, որ երկիրը պաշտպանում է ԵԱՏՄ շրջանակներում արհեստական բանականության պատասխանատու օգտագործման մասին համատեղ փաստաթղթի նախապատրաստումը։
Նրա խոսքով, սեփական թվային հարթակների և ալգորիթմների ստեղծումը թույլ կտա նվազեցնել կախվածությունը արտաքին գործոններից և ձևավորել բարձր տեխնոլոգիական տնտեսության աճի կայուն հիմք։ Նման մոտեցումը պետք է բարձրացնի միության երկրների մրցունակությունը և ամրապնդի նրանց դիրքերը գլոբալ թվային միջավայրում։
Գրիգորյանը ընդգծել է, որ արհեստական բանականությունը և թվայնացումն արդեն իսկ ակտիվորեն փոխում են տնտեսությունը՝ ազդելով արտադրության, լոգիստիկայի և պետությունների ու բիզնեսի միջև փոխգործակցության վրա։ Այս լուծումների ներդրումը նպաստում է արդյունավետության աճին և ծախսերի կրճատմանը՝ միաժամանակ ուժեղացնելով միավորման մասնակիցների տեխնոլոգիական անկախությունը։

Армения делает ставку на прозрачный ИИ и зовет союзников к единым правилам
Ереван выступил за открытое развитие технологий искусственного интеллекта и предложил закрепить это на уровне всего Евразийского союза. Вице-премьер Мгер Григорян на заседании межправсовета заявил, что страна поддерживает подготовку совместного документа об ответственном использовании ИИ в рамках ЕАЭС.
По его словам, создание собственных цифровых платформ и алгоритмов позволит снизить зависимость от внешних факторов и сформировать устойчивую основу для роста высокотехнологичной экономики. Такой подход должен повысить конкурентоспособность стран союза и укрепить их позиции в глобальной цифровой среде.
Григорян подчеркнул, что ИИ и цифровизация уже активно меняют экономику, влияя на производство, логистику и взаимодействие между государствами и бизнесом. Внедрение этих решений способствует росту эффективности и сокращению затрат, одновременно усиливая технологическую независимость участников объединения.