Հայաստանում կմշակվի թվային միջավայրում երեխաների պաշտպանության "ճանապարհային քարտեզը"
Հայաստանում մեկնարկում է համալիր «ճանապարհային քարտեզի» մշակումը, որն ուղղված է թվային միջավայրում երեխաների պաշտպանությանը։ Այս մասին հայտարարել է բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը՝ ընդգծելով, որ նախաձեռնությունը կպահանջի միանգամից մի քանի գերատեսչությունների մասնակցություն և համակարգում պետական մակարդակով։
Լուծումների մշակման համար կստեղծվի հատուկ փորձագիտական խումբ, որը մանրամասն վերլուծություն կանցկացնի իրավիճակի վերաբերյալ և կառաջարկի կոնկրետ քայլեր։ Փաստաթղթում կներառվեն գործողությունների տարբեր սցենարներ՝ կրթական նախաձեռնություններից մինչև կարգավորման և վերահսկողության ավելի խիստ մեխանիզմներ։
Նախարարի խոսքով՝ միջոցառումների փաթեթը հնարավորինս լայն կլինի. այն կընդգրկի ինչպես թվային գրագիտության բարձրացումը, այնպես էլ հնարավոր տեխնիկական և օրենսդրական սահմանափակումները։ Իշխանությունները հույս ունեն, որ նման մոտեցումը թույլ կտա բարձրացնել երեխաների անվտանգության մակարդակը համացանցում և հարմարեցնել երկիրը նոր թվային ռիսկերին։

В Армении запускают разработку комплексной «дорожной» карты, направленной на защиту детей в цифровой среде. Об этом заявил министр высокотехнологичной промышленности Мхитар Айрапетян, подчеркнув, что инициатива потребует участия сразу нескольких ведомств и координации на государственном уровне.
Для проработки решений создадут специальную экспертную группу, которая проведет детальный анализ ситуации и предложит конкретные шаги. В документ войдут различные сценарии действий — от образовательных инициатив до более строгих механизмов регулирования и контроля.
По словам министра, пакет мер будет максимально широким: он охватит как повышение цифровой грамотности, так и возможные технические и законодательные ограничения. Власти рассчитывают, что такой подход позволит повысить уровень безопасности детей в сети и адаптировать страну к новым цифровым рискам.