Երևանի և Կապանի միջև ավիահաղորդակցությունը վերսկսվել է
Երևանի և Կապանի միջև չվերթները կվերսկսվեն 2026 թվականի մարտի 31-ից, հայտնել է Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը։ Թռիչքների ընդմիջումը պայմանավորված էր ինքնաթիռի տեխնիկական սպասարկմամբ, որն իրականացվել է ուղևորների անվտանգությունն ու հարմարավետությունն ապահովելու համար։
«Սյունիք» օդանավակայանը, որը մոտ 30 տարի գործունեություն չէր ծավալել, հիմնանորոգվել է միջազգային չափանիշներին համապատասխան և 2020 թվականին ստացել է Հայաստանի քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի հավաստագիրը։ 2023 թվականի սեպտեմբերին օդանավակայանը ստացել է IATA-ի եռանիշ YUK կոդը, ինչը հնարավորություն է տվել ընդլայնել ավիահաղորդակցությունը։
Երևան-Կապան-Երևան երթուղով կանոնավոր չվերթները NorAir ավիաընկերության կողմից մեկնարկել են 2023 թվականի օգոստոսի 21-ին, մեկ ուղղության տոմսն արժեր մոտ 20 հազար դրամ (մոտ 50 դոլար)։ Այժմ ուղևորները կրկին հնարավորություն կունենան հարմարավետ թռիչքներ իրականացնել մայրաքաղաքի և Սյունիքի մարզի վարչական կենտրոնի միջև։

Syunik Airport, which had been idle for about 30 years, has undergone major repairs
Flights between Yerevan and Kapan will resume on March 31, 2026, according to Robert Ghukasyan, the governor of the Syunik region. The break in flights was due to aircraft maintenance, which was carried out to ensure the safety and comfort of passengers.
Syunik Airport, which had been idle for about 30 years, underwent major repairs to international standards and in 2020 received certification from the Civil Aviation Committee of Armenia. In September 2023, the airport received a three-letter IATA code — YUK, which made it possible to expand air service.
Regular flights on the Yerevan-Kapan-Yerevan route were launched by NorAir on August 21, 2023, with a one-way ticket costing about 20,000 drams (approximately $50). Now passengers will again be able to comfortably fly between the capital and the administrative center of the Syunik region.