Երևանի և Կապանի միջև ավիահաղորդակցությունը վերսկսվել է
Երևանի և Կապանի միջև չվերթները կվերսկսվեն 2026 թվականի մարտի 31-ից, հայտնել է Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը։ Թռիչքների ընդմիջումը պայմանավորված էր ինքնաթիռի տեխնիկական սպասարկմամբ, որն իրականացվել է ուղևորների անվտանգությունն ու հարմարավետությունն ապահովելու համար։
«Սյունիք» օդանավակայանը, որը մոտ 30 տարի գործունեություն չէր ծավալել, հիմնանորոգվել է միջազգային չափանիշներին համապատասխան և 2020 թվականին ստացել է Հայաստանի քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի հավաստագիրը։ 2023 թվականի սեպտեմբերին օդանավակայանը ստացել է IATA-ի եռանիշ YUK կոդը, ինչը հնարավորություն է տվել ընդլայնել ավիահաղորդակցությունը։
Երևան-Կապան-Երևան երթուղով կանոնավոր չվերթները NorAir ավիաընկերության կողմից մեկնարկել են 2023 թվականի օգոստոսի 21-ին, մեկ ուղղության տոմսն արժեր մոտ 20 հազար դրամ (մոտ 50 դոլար)։ Այժմ ուղևորները կրկին հնարավորություն կունենան հարմարավետ թռիչքներ իրականացնել մայրաքաղաքի և Սյունիքի մարզի վարչական կենտրոնի միջև։

Рейсы между Ереваном и Капаном возобновятся с 31 марта 2026 года, сообщил губернатор Сюникской области Роберт Гукасян. Перерыв в полетах был связан с техническим обслуживанием самолета, которое проводилось для обеспечения безопасности и комфорта пассажиров.
Аэропорт «Сюник», простоявший около 30 лет, прошел капитальный ремонт по международным стандартам и в 2020 году получил сертификацию Комитета гражданской авиации Армении. В сентябре 2023 года аэропорт получил трехзначный код IATA — YUK, что позволило расширить авиасообщение.
Регулярные рейсы по маршруту Ереван-Капан-Ереван были запущены авиакомпанией NorAir 21 августа 2023 года, билет в один конец стоил около 20 тыс. драмов (примерно $50). Теперь пассажиры снова смогут комфортно летать между столицей и административным центром Сюникской области.