Հայաստանի արտահանումը գերազանցում է ներմուծմանը. արտաքին առեւտուրը կրկին վերելք է ապրում
Եվրասիական զարգացման բանկի փորձագետները նշում են, որ Հայաստանի արտաքին առեւտրի դինամիկան երկարատեւ անկումից հետո վերադարձել է աճին։ 2026 թվականի հունվար-փետրվար ամիսներին երկրի արտաքին առեւտրաշրջանառությունը հասել է 3,06 միլիարդ դոլարի՝ նախորդ տարվա համեմատ աճելով 9,3%-ով։ Ընդ որում, արտահանումն աճել է 12,6%-ով եւ կազմել 1,17 միլիարդ դոլար, իսկ ներմուծումն ավելացել է 7,3%-ով՝ հասնելով 1,89 միլիարդ դոլարի, ինչը ցույց է տալիս արտահանման զարգացման արագ տեմպերը։
ԵԶԲ-ի մակրոտնտեսական ակնարկն առանձնացնում է տնտեսական աճի հիմնական շարժիչ ուժերը. ծառայությունների ոլորտն ավելացել է 7,2%-ով, շինարարությունը՝ 20,5%-ով, իսկ արդյունաբերությունն ավելացրել է արտադրությունը 17,2% տարեկան կտրվածքով։ Երկրի ընդհանուր տնտեսական ակտիվությունը հունվար-փետրվար ամիսներին աճել է 7,4%-ով՝ արագանալով հունվարի համեմատ։
Բանկի վերլուծաբանները պահպանել են Հայաստանի տնտեսության աճի կանխատեսումը 2026 թվականին 5,3%-ի մակարդակում, ինչը համընկնում է այլ միջազգային ինստիտուտների գնահատականների հետ. Համաշխարհային բանկ՝ 4,9%, Արժույթի միջազգային հիմնադրամ՝ 5,5%, Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկ՝ 5,5%։ Արտաքին առեւտրի արագացումը եւ ակտիվությունը առանցքային ոլորտներում կայուն հիմք են ստեղծում տնտեսության հետագա աճի համար։

Armenia's Exports Outpace Imports: Foreign Trade on the Rise Again
The dynamics of Armenia's foreign trade have returned to growth after a long decline, according to experts at the Eurasian Development Bank. In January–February 2026, the country's foreign trade turnover reached $3.06 billion, an increase of 9.3% compared to last year. At the same time, exports increased by 12.6% and amounted to $1.17 billion, while imports increased by 7.3%, reaching $1.89 billion, which demonstrates the accelerating pace of export development.
The EDB's macro review highlights key drivers of economic growth: the service sector added 7.2%, construction — 20.5%, and industry increased output by 17.2% y/y. The country's overall economic activity in January–February increased by 7.4%, accelerating compared to January.
Bank analysts maintained their forecast for Armenia's economic growth at 5.3% in 2026, which coincides with the estimates of other international institutions: the World Bank — 4.9%, the International Monetary Fund — 5.5%, the European Bank for Reconstruction and Development — 5.5%. The acceleration of foreign trade and activity in key sectors create a solid foundation for further economic growth.