Հայաստանը ներդնում է բանկային տեղեկատվության էլեկտրոնային առգրավումը
Հայաստանի Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունել է օրենքի նախագիծ, որը նախատեսում է բանկային գաղտնիք պարունակող տեղեկատվության էլեկտրոնային առգրավման հնարավորություն: Արդարադատության փոխնախարար Գևորգ Կոսյանը նշել է, որ ֆինանսական կազմակերպություններին ուղղված հարցումների աճը զգալիորեն մեծացրել է աշխատակիցների ծանրաբեռնվածությունը և ժամանակի ծախսը իրավապահ մարմինների համար տվյալների պատրաստման վրա:
Նոր համակարգը թույլ կտա տվյալները փոխանցել պաշտպանված էլեկտրոնային տեսքով՝ կրճատելով մարդու մասնակցությունը և արագացնելով գործընթացը: Կոսյանի խոսքով՝ թվային ձևաչափի ներդրումը կոչված է օպտիմալացնելու իրավապահ համակարգի և ֆինանսական հաստատությունների աշխատանքը՝ գործընթացն ավելի արագ և անվտանգ դարձնելով:
Բարեփոխման շրջանակներում նախատեսվում է ստեղծել կապի պաշտպանված ուղի, որի միջոցով բանկերը գաղտնի տեղեկատվությունը ուղղակիորեն կփոխանցեն իրավապահ մարմիններին: Ակնկալվում է, որ դա թույլ կտա նվազեցնել սխալները և բարձրացնել պետության և ֆինանսական հաստատությունների միջև համագործակցության արդյունավետությունը:

Армения внедряет электронное изъятие банковской информации
Национальное Собрание Армении приняло в первом чтении законопроект, предусматривающий возможность электронного изъятия информации, содержащей банковскую тайну. Заместитель министра юстиции Геворг Кочарян отметил, что рост числа запросов к финансовым организациям значительно увеличил нагрузку на сотрудников и затраты времени на подготовку данных для правоохранительных органов.
Новая система позволит передавать данные в защищённом электронном виде, сокращая участие человека и ускоряя процесс. По словам Кочаряна, внедрение цифрового формата призвано оптимизировать работу правоохранительной системы и финансовых учреждений, сделав процесс более оперативным и безопасным.
В рамках реформы планируется создать защищённый канал связи, через который банки будут напрямую передавать конфиденциальную информацию правоохранительным органам. Ожидается, что это позволит снизить ошибки и повысить эффективность взаимодействия между государством и финансовыми институтами.