Հայաստանը նախնական համաձայնության է եկել չինական Temu էլեկտրոնային առևտրի հարթակի հետ, որը տեղական արտադրողներին թույլ կտա իրենց ապրանքները վաճառել արտերկրում: Ըստ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանի, հայկական ընկերությունների համար փորձնական ժամանակահատվածը կմեկնարկի սեպտեմբերին, իսկ համագործակցության մանրամասները դեռևս փակ են:
Ավելի վաղ Հայաստանի բնակիչները կարող էին միայն գնել արտադրանք Temu-ում, մինչդեռ տեղական արտադրողները հնարավորություն չունեին ներկայացնել իրենց ապրանքները հարթակում: Նոր համաձայնագիրը կփոխի իրավիճակը՝ երկրի ընկերություններին տրամադրելով ուղիղ մուտք դեպի միջազգային լսարան:
Temu-ի ամենամեծ շուկան ԱՄՆ-ն է, բացի այդ, հարթակն ակտիվորեն օգտագործվում է Մեծ Բրիտանիայում, Ֆրանսիայում, Գերմանիայում, Ավստրալիայում և Կանադայում: Ակնկալվում է, որ հայ արտադրողների մասնակցությունը թույլ կտա ընդլայնել արտահանումը և ուժեղացնել Հայաստանի ներկայությունը համաշխարհային առևտրային հարթակներում:

Армянские компании выходят на Temu
Армения достигла предварительного соглашения с китайской платформой e-commerce Temu, которое позволит местным производителям продавать свои товары за границей. По словам министра экономики Геворка Папояна, тестовый период для армянских компаний стартует в сентябре, а подробности сотрудничества пока остаются закрытыми.
Ранее жители Армении могли только покупать продукцию на Temu, тогда как местные производители не имели возможности представлять свои товары на платформе. Новое соглашение изменит ситуацию, предоставив компаниям из страны прямой доступ к международной аудитории.
Крупнейшим рынком Temu остаются США, кроме того, платформа активно используется в Великобритании, Франции, Германии, Австралии и Канаде. Ожидается, что участие армянских производителей позволит расширить экспорт и усилить присутствие Армении на глобальных торговых площадках.