Ձեր iPhone-ը կարող են "առևանգել" մեկ րոպեում. Հայաստանում բացահայտել են iCloud-ի միջոցով նոր սխեման
Հայաստանի կիբերոստիկանությունը զգուշացրել է iCloud ծառայության հետ կապված խարդախության նոր սխեմայի մասին։ Հանցագործները տարբեր պատրվակներով համոզում են iPhone-ի սեփականատերերին լիազորվել ուրիշի հաշվում, որից հետո վերահսկողություն են ստանում սարքի նկատմամբ։ Արդյունքում, օգտատերը կարող է ամբողջությամբ զրկվել իր սմարթֆոնին մուտք գործելու հնարավորությունից։
Ինչպես նշում են գերատեսչությունում, նման առաջարկները տարածվում են հանրաճանաչ մեսենջերների միջոցով, ներառյալ Telegram-ը, WhatsApp-ը և Viber-ը։ Ուրիշի հաշիվ մուտք գործելուց հետո խարդախները կարող են հեռակա կարգով արգելափակել սարքը, այնուհետև գումար պահանջել այն ապակողպելու համար կամ օգտագործել մուտքը այլ հանցավոր նպատակներով։
Օգտատերերին կոչ են անում չմուտքագրել ուրիշի հաշիվների տվյալները, չկատարել անհայտ անձանց հրահանգները և չփոխանցել մուտքի կոդերը, գաղտնաբառերը կամ Apple ID-ի հետ կապված որևէ տեղեկություն։ Հակառակ դեպքում, հանցագործները կարող են լիովին վերահսկել սարքը և անձնական տվյալները, ինչը նման հարձակումները դարձնում է առանձնապես վտանգավոր։

Your iPhone can be "hijacked" in a minute: a new scheme via iCloud revealed in Armenia
The Cyber Police of Armenia has warned about a new fraud scheme related to the iCloud service. Under various pretexts, attackers convince iPhone owners to log into someone else's account, after which they gain control over the device. As a result, the user may completely lose access to their smartphone.
According to the department, such offers are distributed through popular messengers, including Telegram, WhatsApp, and Viber. After logging into someone else's account, scammers can remotely block the device and then demand money to unlock it or use the access for other criminal purposes.
Users are urged not to enter data from other people's accounts, not to follow instructions from unknown individuals, and not to share access codes, passwords, or any information related to Apple ID. Otherwise, attackers can gain complete control over the device and personal data, which makes such attacks particularly dangerous.