Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը հայտարարել է, որ Հայաստանը դժվար թե զգալի առավելություններ ստանա իր տարածքում արևմտյան տվյալների մշակման կենտրոններ տեղակայելուց։ Նրա գնահատմամբ՝ նման քայլի երկարաժամկետ հետևանքները կարող են ավելի շուտ բացասական լինել։
Պաշտոնյայի խոսքով՝ նման նախագծերը զգալի թվով աշխատատեղեր չեն ստեղծում, իսկ նման օբյեկտների շահույթի արդյունավետ հարկումը բարդ մեխանիզմներ է պահանջում։ Արդյունքում, երկրի համար տնտեսական վերադարձը կարող է սահմանափակ լինել։
Источник изображения: arkatelecom.am
Նա նաև նշել է, որ տվյալների մշակման կենտրոնները մեծացնում են էներգահամակարգի բեռը, ինչը կարող է հանգեցնել էլեկտրաէներգիայի սակագների աճին։ Դա, իր հերթին, կանդրադառնա ինչպես բնակչության, այնպես էլ բիզնեսի վրա՝ մեծացնելով ընդհանուր ծախսերը։

Вице-премьер России Алексей Оверчук заявил, что Армения вряд ли получит значительные преимущества от размещения западных дата-центров на своей территории. По его оценке, долгосрочные последствия такого шага могут оказаться скорее негативными.
По словам чиновника, подобные проекты не создают заметного количества рабочих мест, а эффективное налогообложение прибыли таких объектов требует сложных механизмов. В результате экономическая отдача для страны может оказаться ограниченной.
Источник изображения: arkatelecom.am
Также он отметил, что дата-центры увеличивают нагрузку на энергосистему, что может привести к росту тарифов на электроэнергию. Это, в свою очередь, отразится как на населении, так и на бизнесе, повышая общие издержки.