Հայաստանը դիտարկում է էներգիայի կուտակման համակարգերի ներդրումը Huawei-ի հետ համատեղ
Հայաստանի հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանը հանդիպում է ունեցել Huawei-ի ներկայացուցիչների հետ, որի ընթացքում քննարկվել են երկրում էլեկտրաէներգիայի կուտակման տեխնոլոգիաների զարգացման հեռանկարները:
Հատուկ ուշադրություն է դարձվել BESS-ի՝ էներգիայի պահպանման համակարգերի ոլորտում ժամանակակից լուծումներին, որոնք առանցքային են դառնում վերականգնվող աղբյուրների մասնաբաժնի աճի դեպքում: Huawei-ի փորձագետները ներկայացրել են նման տեխնոլոգիաների ներդրման փորձը Եվրոպայում և Մերձբալթյան երկրներում՝ նշելով դրանց արդյունավետությունը էներգահամակարգերի կայունացման համար, հատկապես արևային էներգիայի ակտիվ օգտագործման դեպքում:
Հանդիպման արդյունքում կողմերը պայմանավորվել են շարունակել համագործակցությունը։ Իշխանությունները հույս ունեն, որ կուտակիչների ներդրումը թույլ կտա բարձրացնել Հայաստանի էներգահամակարգի կայունությունը և նվազեցնել էլեկտրաէներգիայի արտադրության տատանումների հետ կապված ռիսկերը:

Глава комиссии по регулированию общественных услуг Армении Месроп Месропян провёл встречу с представителями Huawei, на которой обсуждались перспективы развития технологий накопления электроэнергии в стране.
Особое внимание уделили современным решениям в области BESS — систем хранения энергии, которые становятся ключевыми при росте доли возобновляемых источников. Эксперты Huawei представили опыт внедрения таких технологий в Европе и странах Балтии, отметив их эффективность для стабилизации энергосистем, особенно при активном использовании солнечной генерации.
По итогам встречи стороны договорились продолжить сотрудничество. Власти рассчитывают, что внедрение накопителей позволит повысить устойчивость энергосистемы Армении и снизить риски, связанные с колебаниями выработки электроэнергии.