Փաշինյան. Հայաստանը չի խզի Ռուսաստանի հետ երկաթուղիների շուրջ համաձայնագիրը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Երևանը չի պատրաստվում խզել «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության հետ կնքված կոնցեսիոն համաձայնագիրը՝ չնայած նման հնարավորության առկայությանը։ Նրա խոսքով, այս հարցի շուրջ քննարկումները շարունակվում են, սակայն իշխանությունները մտադիր չեն գնալ պայմանագրի խզման։
Փաշինյանը ընդգծել է, որ Հայաստանն ունի իրավական լծակներ համաձայնագիրը վերանայելու համար, սակայն նման սցենար այժմ չի քննարկվում։ Ավելի վաղ նա երկաթուղային ենթակառուցվածքի թեման քննարկել էր Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։
Միևնույն ժամանակ, վարչապետը թույլ էր տալիս, որ երկաթուղիների կառավարման իրավունքը տեսականորեն կարող է փոխանցվել երրորդ կողմին, օրինակ՝ Կատարին, ԱՄԷ-ին կամ Ղազախստանին։ Այժմ ցանցը կառավարում է «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունը, որը «Ռուսական երկաթուղիներ»-ի դուստր կառույցն է և Հայաստանում գործում է 2008 թվականից կոնցեսիայի հիմունքներով՝ 30 տարի ժամկետով՝ երկարաձգման հնարավորությամբ։

Pashinyan: Armenia will not terminate the railway agreement with Russia
Prime Minister Nikol Pashinyan stated that Yerevan does not plan to terminate the concession agreement with the "South Caucasus Railway" company, despite having the option to do so. According to him, discussions on this issue are ongoing, but the authorities do not intend to break the agreement.
Pashinyan emphasized that Armenia has legal leverage to revise the agreement, but such a scenario is not currently being considered. He previously discussed the topic of railway infrastructure with Russian President Vladimir Putin.
At the same time, the Prime Minister admitted that the right to manage railways could theoretically be transferred to a third party, such as Qatar, the UAE, or Kazakhstan. Currently, the network is managed by the "South Caucasus Railway" company, which is a subsidiary of Russian Railways and has been operating in Armenia under a concession since 2008 for a term of 30 years with the possibility of extension.