Փաշինյան. Հայաստանը չի խզի Ռուսաստանի հետ երկաթուղիների շուրջ համաձայնագիրը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Երևանը չի պատրաստվում խզել «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության հետ կնքված կոնցեսիոն համաձայնագիրը՝ չնայած նման հնարավորության առկայությանը։ Նրա խոսքով, այս հարցի շուրջ քննարկումները շարունակվում են, սակայն իշխանությունները մտադիր չեն գնալ պայմանագրի խզման։
Փաշինյանը ընդգծել է, որ Հայաստանն ունի իրավական լծակներ համաձայնագիրը վերանայելու համար, սակայն նման սցենար այժմ չի քննարկվում։ Ավելի վաղ նա երկաթուղային ենթակառուցվածքի թեման քննարկել էր Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։
Միևնույն ժամանակ, վարչապետը թույլ էր տալիս, որ երկաթուղիների կառավարման իրավունքը տեսականորեն կարող է փոխանցվել երրորդ կողմին, օրինակ՝ Կատարին, ԱՄԷ-ին կամ Ղազախստանին։ Այժմ ցանցը կառավարում է «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունը, որը «Ռուսական երկաթուղիներ»-ի դուստր կառույցն է և Հայաստանում գործում է 2008 թվականից կոնցեսիայի հիմունքներով՝ 30 տարի ժամկետով՝ երկարաձգման հնարավորությամբ։

Пашинян: Армения не будет разрывать соглашение по железным дорогам с Россией
Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что Ереван не планирует расторгать концессионное соглашение с компанией «Южно-Кавказская железная дорога», несмотря на наличие такой возможности. По его словам, обсуждения по этому вопросу продолжаются, но власти не намерены идти на разрыв договора.
Пашинян подчеркнул, что у Армении есть юридические рычаги для пересмотра соглашения, однако такой сценарий сейчас не рассматривается. Ранее он обсуждал тему железнодорожной инфраструктуры с президентом России Владимир Путин.
При этом премьер допускал, что право управления железными дорогами теоретически может быть передано третьей стороне, например Катару, ОАЭ или Казахстану. Сейчас сетью управляет компания «Южно-Кавказская железная дорога», которая является дочерней структурой Российские железные дороги и работает в Армении по концессии с 2008 года сроком на 30 лет с возможностью продления.