Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը նոր ատոմային էլեկտրակայանի կառուցման շուրջ բանակցություններ է վարում միանգամից մի քանի գործընկերների հետ, այդ թվում՝ Ռուսաստանի հետ։ Նրա խոսքով՝ Երևանը բաց է տարբեր առաջարկների համար և մտադիր է ընտրել առավել շահավետ տարբերակը։
Այս հարցը քննարկվել է, այդ թվում, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպմանը։ Փաշինյանը նշել է, որ երկրների միջև էներգետիկ համագործակցությունը մնում է կարևոր ուղղություն, ընդ որում՝ Հայաստանը զուգահեռ զարգացնում է նաև այլ հատվածներ, այդ թվում՝ արևային գեներացիան և ժամանակակից տեխնոլոգիաները։
Ավելի վաղ իշխանությունները արդեն որոշել էին ապագա կայանի ձևաչափը. խոսքը մոդուլային ատոմակայանի մասին է։ Կոնկրետ նախագիծը և տեխնոլոգիաների մատակարարը նախատեսվում է ընտրել 2026 թվականի ընթացքում կամ 2027 թվականի սկզբին։

Armenia Seeks the Best Option: Pashinyan Confirms Negotiations on New Nuclear Power Plant
Prime Minister Nikol Pashinyan stated that Armenia is negotiating the construction of a new nuclear power plant with several partners at once, including Russia. According to him, Yerevan is open to various proposals and intends to choose the most advantageous option.
The issue was discussed, among other things, at a meeting with Russian President Vladimir Putin. Pashinyan noted that energy cooperation between the countries remains an important area, while Armenia is simultaneously developing other segments, including solar generation and modern technologies.
Previously, the authorities had already decided on the format of the future station — it is a modular nuclear power plant. The specific project and technology supplier are planned to be selected during 2026 or in early 2027.