Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը նոր ատոմային էլեկտրակայանի կառուցման շուրջ բանակցություններ է վարում միանգամից մի քանի գործընկերների հետ, այդ թվում՝ Ռուսաստանի հետ։ Նրա խոսքով՝ Երևանը բաց է տարբեր առաջարկների համար և մտադիր է ընտրել առավել շահավետ տարբերակը։
Այս հարցը քննարկվել է, այդ թվում, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպմանը։ Փաշինյանը նշել է, որ երկրների միջև էներգետիկ համագործակցությունը մնում է կարևոր ուղղություն, ընդ որում՝ Հայաստանը զուգահեռ զարգացնում է նաև այլ հատվածներ, այդ թվում՝ արևային գեներացիան և ժամանակակից տեխնոլոգիաները։
Ավելի վաղ իշխանությունները արդեն որոշել էին ապագա կայանի ձևաչափը. խոսքը մոդուլային ատոմակայանի մասին է։ Կոնկրետ նախագիծը և տեխնոլոգիաների մատակարարը նախատեսվում է ընտրել 2026 թվականի ընթացքում կամ 2027 թվականի սկզբին։

Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что Армения ведёт переговоры о строительстве новой атомной электростанции сразу с несколькими партнёрами, включая Россию. По его словам, Ереван открыт к различным предложениям и намерен выбрать наиболее выгодный вариант.
Вопрос обсуждался, в том числе, на встрече с президентом РФ Владимир Путин. Пашинян отметил, что энергетическое сотрудничество между странами остаётся важным направлением, при этом Армения параллельно развивает и другие сегменты, включая солнечную генерацию и современные технологии.
Ранее власти уже определились с форматом будущей станции — речь идёт о модульной АЭС. Конкретный проект и поставщик технологий планируется выбрать в течение 2026 года или в начале 2027 года.