Հայաստանը խաղադրույք է կատարում մարտկոցների վրա
Հայաստանի կառավարությունը հավանություն է տվել «Էներգետիկայի մասին» օրենքում փոփոխություններին, որոնք ճանապարհ են հարթում էներգիայի կուտակման արդյունաբերական համակարգերի ներդրման համար։ Խոսքը խոշոր մարտկոցային կայանների մասին է, որոնք ունակ են ցերեկային ժամերին արևային էլեկտրակայաններից էլեկտրաէներգիայի ավելցուկը կուտակել և այն վերադարձնել ցանց երեկոյան և գիշերը, երբ բեռնվածությունն աճում է։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով, նման տեխնոլոգիաների կիրառումը կարող է արմատապես փոխել երկրի էներգետիկ հաշվեկշիռը։ Հայաստանի հիմնական ռեսուրսը արևային էներգիան է, և դրա արդյունավետ պահպանումը թույլ կտա զգալիորեն նվազեցնել կախվածությունը արտաքին մատակարարումներից։
Նոր միջոցառումներն ուղղված են ժամանակակից ենթակառուցվածքների զարգացմանը և էներգահամակարգի կայունության բարձրացմանը։ Հեռանկարում դա կարող է ապահովել էներգիայի առավել կայուն մատակարարում և հիմք ստեղծել երկրի լիակատար էներգետիկ ինքնաբավության համար։

Правительство Армения одобрило изменения в закон «Об энергетике», открывающие путь к внедрению промышленных систем накопления энергии. Речь идёт о крупных аккумуляторных станциях, способных накапливать избыток электроэнергии от солнечных электростанций в дневное время и возвращать её в сеть вечером и ночью, когда нагрузка возрастает.
По словам премьер-министра Никол Пашинян, использование таких технологий может радикально изменить энергетический баланс страны. Основной ресурс Армении — солнечная энергия, и её эффективное хранение позволит значительно снизить зависимость от внешних поставок.
Новые меры направлены на развитие современной инфраструктуры и повышение устойчивости энергосистемы. В перспективе это может обеспечить более стабильное энергоснабжение и создать основу для полной энергетической самодостаточности страны.