Հայաստանը խաղադրույք է կատարում մարտկոցների վրա
Հայաստանի կառավարությունը հավանություն է տվել «Էներգետիկայի մասին» օրենքում փոփոխություններին, որոնք ճանապարհ են հարթում էներգիայի կուտակման արդյունաբերական համակարգերի ներդրման համար։ Խոսքը խոշոր մարտկոցային կայանների մասին է, որոնք ունակ են ցերեկային ժամերին արևային էլեկտրակայաններից էլեկտրաէներգիայի ավելցուկը կուտակել և այն վերադարձնել ցանց երեկոյան և գիշերը, երբ բեռնվածությունն աճում է։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով, նման տեխնոլոգիաների կիրառումը կարող է արմատապես փոխել երկրի էներգետիկ հաշվեկշիռը։ Հայաստանի հիմնական ռեսուրսը արևային էներգիան է, և դրա արդյունավետ պահպանումը թույլ կտա զգալիորեն նվազեցնել կախվածությունը արտաքին մատակարարումներից։
Նոր միջոցառումներն ուղղված են ժամանակակից ենթակառուցվածքների զարգացմանը և էներգահամակարգի կայունության բարձրացմանը։ Հեռանկարում դա կարող է ապահովել էներգիայի առավել կայուն մատակարարում և հիմք ստեղծել երկրի լիակատար էներգետիկ ինքնաբավության համար։

The Armenian government has approved amendments to the law "On Energy", paving the way for the introduction of industrial energy storage systems. This concerns large battery stations capable of accumulating excess electricity from solar power plants during the day and returning it to the grid in the evening and at night, when the load increases.
According to Prime Minister Nikol Pashinyan, the use of such technologies can radically change the country's energy balance. Armenia's main resource is solar energy, and its efficient storage will significantly reduce dependence on external supplies.
The new measures are aimed at developing modern infrastructure and increasing the stability of the energy system. In the future, this could provide a more stable energy supply and create a basis for the country's complete energy self-sufficiency.