Հայկական ատոմակայանի շահագործման ժամկետի երկարաձգման հարցը մնում է քննարկման կենտրոնում։ Ներկայումս կայանը պետք է աշխատի մինչև 2026 թվականի աշունը, սակայն արդեն իսկ նախապատրաստական աշխատանքներ են տարվում շահագործումը մինչև 2031 թվականը երկարաձգելու ուղղությամբ։ Ընդ որում, ռուսական կողմը կարծում է, որ մի շարք պայմանների կատարման դեպքում օբյեկտը կարող է անվտանգ գործել նաև մինչև 2036 թվականը։
ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկի խոսքով, առանցքային գործոն է «Ռոսատոմի» մասնակցությունը կայանի արդիականացմանը։ Անվտանգության երաշխիքներ տրամադրելու համար պետական կորպորացիայի կողմից կատարվող աշխատանքների մասնաբաժինը պետք է կազմի առնվազն 70%։
Միևնույն ժամանակ, Երևանում շեշտը դնում են եվրոպական կապալառուների ներգրավման վրա։ Դա քննադատության է արժանանում ռուս մասնագետների կողմից, որոնք մատնանշում են սեյսմիկ ակտիվ շրջաններում նրանց աշխատանքային բավարար փորձի բացակայությունը և կայանի գլխավոր նախագծողի հետ անբավարար համակարգումը։ Արդյունքում, նախագծի հետագա ճակատագիրը կախված կլինի ոչ միայն տեխնիկական, այլև քաղաքական որոշումներից։

But there is a nuance with contractors
The issue of extending the service life of the Armenian Nuclear Power Plant remains at the center of discussion. Currently, the plant is scheduled to operate until the fall of 2026, but preparations are already underway to extend its operation until 2031. At the same time, the Russian side believes that if a number of conditions are met, the facility can safely operate until 2036.
According to Russian Deputy Prime Minister Alexei Overchuk, a key factor is Rosatom's participation in the modernization of the plant. To provide safety guarantees, the share of work performed by the state corporation should be at least 70%.
At the same time, Yerevan is betting on attracting European contractors. This has drawn criticism from Russian specialists, who point to their lack of sufficient experience in seismically active regions and insufficient coordination with the general designer of the plant. As a result, the future of the project will depend not only on technical but also on political decisions.