Հայկական ատոմակայանի շահագործման ժամկետի երկարաձգման հարցը մնում է քննարկման կենտրոնում։ Ներկայումս կայանը պետք է աշխատի մինչև 2026 թվականի աշունը, սակայն արդեն իսկ նախապատրաստական աշխատանքներ են տարվում շահագործումը մինչև 2031 թվականը երկարաձգելու ուղղությամբ։ Ընդ որում, ռուսական կողմը կարծում է, որ մի շարք պայմանների կատարման դեպքում օբյեկտը կարող է անվտանգ գործել նաև մինչև 2036 թվականը։
ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկի խոսքով, առանցքային գործոն է «Ռոսատոմի» մասնակցությունը կայանի արդիականացմանը։ Անվտանգության երաշխիքներ տրամադրելու համար պետական կորպորացիայի կողմից կատարվող աշխատանքների մասնաբաժինը պետք է կազմի առնվազն 70%։
Միևնույն ժամանակ, Երևանում շեշտը դնում են եվրոպական կապալառուների ներգրավման վրա։ Դա քննադատության է արժանանում ռուս մասնագետների կողմից, որոնք մատնանշում են սեյսմիկ ակտիվ շրջաններում նրանց աշխատանքային բավարար փորձի բացակայությունը և կայանի գլխավոր նախագծողի հետ անբավարար համակարգումը։ Արդյունքում, նախագծի հետագա ճակատագիրը կախված կլինի ոչ միայն տեխնիկական, այլև քաղաքական որոշումներից։

Вопрос продления срока службы Армянская АЭС остаётся в центре обсуждения. Сейчас станция должна работать до осени 2026 года, однако уже ведётся подготовка к продлению эксплуатации до 2031 года. При этом российская сторона считает, что при выполнении ряда условий объект может безопасно функционировать и до 2036 года.
По словам вице-премьера РФ Алексей Оверчук, ключевым фактором является участие Росатом в модернизации станции. Для предоставления гарантий безопасности доля работ, выполняемых госкорпорацией, должна составлять не менее 70%.
Одновременно в Ереване делают ставку на привлечение европейских подрядчиков. Это вызывает критику со стороны российских специалистов, которые указывают на отсутствие у них достаточного опыта работы в сейсмически активных регионах и недостаточную координацию с генеральным проектировщиком станции. В результате дальнейшая судьба проекта будет зависеть не только от технических, но и от политических решений.